Türkçe // English
 
   
 
“İş”in Geleceği
Mobil Hayat
Sosyal Medya ve Şirketler
Geleceğin Meslekleri
Bölgeler Nasıl Kalkınır?
Her Başarısızlık Bir Sıçrama Taşıdır.
2012’de Şirketleri Etkileyecek 10 Trend
Dünyada İnovasyonun Durumu
Türkiye’de İnovasyon Yükseliyor
Steve Jobs’un Ardından
İnovasyonlar nasıl tutundurulur?
Yaratıcılık yeterli mi?
İnovasyon Ekonomisinin Çalışanları
Neyin Fırtınası?
İnovasyon Geliyorum Der
Kamu İnovasyonun Neresinde?
Öncü Kullanıcı Metodu
Bir İnovasyon Makinası
İş Modeli İnovasyonu
Girişimcilik ve İnovasyon
Kalite ve İnovasyon
İnovasyon Gündemin Başında
Eski Fikir İnovasyonu
Bildiğimiz yönetim demode mi?
İnovasyonun 5N1K’sı
İnovasyon Değil, İnovasyon Yönetimi!
Değişim Yönetimi
Yeni İş Fikirleri
İnovasyon Ama Nasıl?
Birleştirici İnovasyonlar
İnsan Kaynaklarının Önemi Artacak
Gelecek İçin Rekabet
İnovasyonun Adında Kalmak
İnovasyoncu kimdir?
Fikir Yönetimi
İnovasyonun Sanal Ortamı
Maliyet İnovasyonu
İnovasyon Hangi Ortamlarda Gelişir?
Krizin Panzehiri İnovasyon
ArGe ve İnovasyon
İnovasyonla Ekonomik Zorlukları Aşmak
İnovasyon Paradoksu
Globalleşme ve İnovasyon
Bütün zamanların en büyük inovasyonu
İnovasyon Liderliği
İnovasyon Bağışıklık Sistemi
İnovasyon Müşteriden mi Başlar?
Değer İnovasyonu
Şirketiniz İnovasyon Kültürü’nün Neresinde?
Türkiye’de inovasyon var mı?
Yanan Platform Etkisi Yaratmak
İnovasyon kimin işidir?
İnovasyon neden önemli?
Mobil Hayat

İnternet teknolojisi 1990’larda hayatımıza girmeye başladığında ve 2000’lerde iyice yerleştiğinde acaba bundan daha çığır açıcı birşey olabilir mi diye düşünmüştüm. Oldu ve oluyor! İçinde olduğumuz on yıla damgasını vuracak en büyük inovatif gelişme mobil teknolojilerin ve “akıllı telefonlar”ın mümkün kıldığı mobil hayat olacak gibi görünüyor.

HAREKET ÇAĞI

Bu hareket çağının önemli kolaylaştırıcılarından biri, bilgiyi sunucularda depolamayı sağlayan Bulut Bilişim. Bulut Bilişimle bilgileriniz cihazdan bağımsız hale geliyor. Yolda aklınıza birşey mi geldi? İster yazı, ister ses, ister görüntü olarak akılllı telefonunuzdan kaydedin, ofise gidince karşınıza çıksın. Veya şirketinizde bir grup bir proje üzerinde mi çalışıyor? Belgeleri bulutta tutun, herkes oradan okusun ve katkıda bulunsun. Bulut Bilişim kullanıcılara özgürlük sağladığı gibi, mobil cihazlarda ciddi bir depolama kapasitesine de gerek bırakmıyor.

Mobil hayatın çok önemli bir unsuru, daha iyi bir isim olmadığı için “akıllı telefon” denilen cihazlar. Bence bu cihazlar artık birer asistana dönüşmüş durumda. Ancak cep telefonu insanların alışık olduğu ve satınalma konusunda ikna edilmelerine gerek olmayan bir ürün. Ayrıca bugünkü kullanımın büyük kısmı hala ses iletişimi ve mesajlaşma. İstatistiklere göre birçok ülkede nüfus sayısının üzerinde cep telefonu var. Cisco’nun tahminlerine göre 2016 sonuna kadar dünyada insan sayısından çok cep telefonu olacak. Cep telefonları ile yalnızca, hareket halindeyken konuşma, mesajlaşma, ve mail alıp verme bile zaten önemli bir devrim niteliğinde idi. Bu sayede insanlar her yerden iş görebilme ve sosyalleşme imkanını yakaladılar. Şimdi ise iş başka bir boyuta geldi.

Akıllı telefonları akıllı kılan, birçok teknoloji var. Bunlardan bir tanesi konum bulmaya yarayan GPS teknolojisi. Bu teknoloji ile konum bazlı hizmetler hayata geçirilebiliyor. Örneğin bir mağazaya girdiniz. Telefonunuza anında o mağazanın ürünleri ile ilgili bir teklif gelebiliyor. Bir şeyler bakmaya niyetli olduğunuz bir anda ve zaten oradayken aldığınız bu teklif doğal olarak çok daha etkili. Akıllı telefonlardaki bir başka teknoloji ise Yakın Alan İletişimi (NFC) teknolojisi. Bu teknolojiyle akıllı telefonlar bir mobil ödeme aracına dönüştürülebiliyor. Bir süre sonra kredi kartları telefonunuzun içine tanımlanan bir uygulamaya dönüşebilir.

Akıllı telefonlar tutku boyutunda. Morgan Stanley araştırmasına göre yetişkinlerin %91’i telefonlarını 7/24 yanlarında bulunduruyorlar. Psikolog Prof. Larry Rosen’in araştırmasına göre ise 1980’den sonra doğanların %30’u Facebook’u birkaç dakikada bir kontrol edemezse kendini huzursuz hissediyor. Gartner’ın tahminlerine göre de akıllı telefonlar 2014’e kadar internete ulaşım cihazı olarak PC’leri geride bırakacak. Öte yandan bildiğimiz şekliyle akıllı telefonların ve bir ekrana yazarak bilgi girişinin de ömrü çok uzun olmayabilir. Mobil hayatta bundan sonraki büyük inovasyon “Giyilebilir Bilişim” üzerine olacak. Google Gözlükleri buna bir örnek.

YENİ PAZARLAMA ARAÇLARI

Mobil hayatı hızlandıran bir başka unsur ise mobil uygulamalar. Apple’ın başını çektiği, Android ve diğer sistemlerle iyice yaygınlaşan uygulamalar sayesinde bildiğimiz Pazarlama ve İletişimin görüntüsü değişti.  Bu cephede en hızlı büyüyen uygulamalar mesaj/fotoğraf iletişimi ve sosyal paylaşım ile ilgili olanlar. Pazarlama yönüyle en büyük potansiyel taşıyan uygulamalar ise mobil arama motorları ve bağlam-bilinçli hizmetler. Mobil bilgi arama önemli çünkü araştırmalara göre mobil bilgi aramalarının %70’i arama yapıldıktan sonraki bir saat içinde eyleme dönüşüyor. Mobil arama bugün için yalnızca web üzerinde yapılan alışılageldik aramaların küçük ekrana yansıtılması ile yapılıyor. Oysa burada çok ciddi bir potansiyel var. Gelecekte akıllı telefonunuzdan bir konuda arama yaptığınızda çıkan sonucun altında hemen arayabileceğiniz bir telefon numarası veya bir satış teklifi ile karşılaşırsanız şaşırmayın. Tabi bu şekilde müşterinin karşısına çıkabilmek için parayı verenin düdüğü çalacağını da söylemeye gerek yok sanırım.

Bağlam-bilinçli hizmetler ise sizin, hakkınızda internete akıttığınız bilgiler ve internette bıraktığınız “ayak iziniz” kullanılarak şekillendiriliyor. Giderek şeffaflaşan sanal alemde tarihçeniz, o anda neler yaptığınız, faaliyetleriniz, çevreniz, meraklarınız, tercihleriniz, günlük programınız, öncelikleriniz gibi konularda kendinizle ilgili bilgi kırıntıları bırakıyorsunuz. Bu bilgilerin ihtiyaçlarınızı öngörmek, ve karşınıza en doğru içerik, ürün, ve hizmetleri doğru bir zamanlamayla çıkarmak için mobil ticarete veri oluşturması için çalışılıyor. Bir zaman sonra müşterinin ekranına aklından geçirdiği birşeyle ilgili “Aramak İçin Şimdi Tıklayın” tipi reklamlar çıkabilecek.

Mobil hayat başladı. Peki siz buna hazır mısınız?

Ali Özgenç

16.07.2012

Capital

 
  © 2012 Algoritma – Her Hakkı Saklıdır