Türkçe // English
 
   
 
“İş”in Geleceği
Mobil Hayat
Sosyal Medya ve Şirketler
Geleceğin Meslekleri
Bölgeler Nasıl Kalkınır?
Her Başarısızlık Bir Sıçrama Taşıdır.
2012’de Şirketleri Etkileyecek 10 Trend
Dünyada İnovasyonun Durumu
Türkiye’de İnovasyon Yükseliyor
Steve Jobs’un Ardından
İnovasyonlar nasıl tutundurulur?
Yaratıcılık yeterli mi?
İnovasyon Ekonomisinin Çalışanları
Neyin Fırtınası?
İnovasyon Geliyorum Der
Kamu İnovasyonun Neresinde?
Öncü Kullanıcı Metodu
Bir İnovasyon Makinası
İş Modeli İnovasyonu
Girişimcilik ve İnovasyon
Kalite ve İnovasyon
İnovasyon Gündemin Başında
Eski Fikir İnovasyonu
Bildiğimiz yönetim demode mi?
İnovasyonun 5N1K’sı
İnovasyon Değil, İnovasyon Yönetimi!
Değişim Yönetimi
Yeni İş Fikirleri
İnovasyon Ama Nasıl?
Birleştirici İnovasyonlar
İnsan Kaynaklarının Önemi Artacak
Gelecek İçin Rekabet
İnovasyonun Adında Kalmak
İnovasyoncu kimdir?
Fikir Yönetimi
İnovasyonun Sanal Ortamı
Maliyet İnovasyonu
İnovasyon Hangi Ortamlarda Gelişir?
Krizin Panzehiri İnovasyon
ArGe ve İnovasyon
İnovasyonla Ekonomik Zorlukları Aşmak
İnovasyon Paradoksu
Globalleşme ve İnovasyon
Bütün zamanların en büyük inovasyonu
İnovasyon Liderliği
İnovasyon Bağışıklık Sistemi
İnovasyon Müşteriden mi Başlar?
Değer İnovasyonu
Şirketiniz İnovasyon Kültürü’nün Neresinde?
Türkiye’de inovasyon var mı?
Yanan Platform Etkisi Yaratmak
İnovasyon kimin işidir?
İnovasyon neden önemli?
Yanan Platform Etkisi Yaratmak

Deniz yatağındaki petrolü çıkarmak için kurulan sondaj platformlarını bilirsiniz. Kuzey Denizi’ndeki böyle bir platformda geçen bir hikaye anlatılır. Bir platform çalışanı gece bir patlama ile uyanıyor ve platformun kenarına kadar gitmeyi başarıyor. Platform denizden 50 metre yüksekte olduğu, ve deniz suyu buz gibi olduğu halde arkasında yayılan yangına bakarak atlamaya karar veriyor. Neyse ki suya çarpınca ölmüyor ve kısa sürede kurtarılıyor. Platform yangını kişide çarpıcı bir davranış değişikliği yaratıyor.

Yanan Platform Etkisi, iş dünyasında da değişim ihtiyacını ortaya çıkaran dış tehditler ve belirsizliklerin bütünü için kullanılan bir sembol. Sektöre ve içinde bulunulan koşullara göre her şirketin farklı bir Yanan Platformu olabilir. Kimi şirket için Çin mallarının tehditi karşısında hayatta kalabilme, kimi için liderlik pozisyonunu koruyabilme, kimi için ise rekabetsizliğin verdiği rehaveti aşma Yanan Platformu oluşturabilir. Şirket liderlerine düşen ise, öncelikle kendi şirketleri için zorlayıcı konuların neler olduğunu ortaya çıkarmak ve bunlar üzerinde fikir birliği sağlamak, daha sonra da bunları strateji sürecinde girdi olarak kullanmak.

Yanan Platform Etkisini inovasyon programlarının harekete geçirici unsurlarından biri olarak görmek mümkün. Şirketleri bir İnovasyon Sistemi kurmaya iten dürtüler neler olabilir? İşte bunlara birkaç örnek:
    • Rekabet karşısında zorlanma
    • Farklılaşarak rekabet-üstü bir pozisyon yakalama arzusu
    • Rekabetsiz bir alanda çalışmanın veya uzun süreli iş anlaşmalarının verdiği rehaveti aşma ihtiyacı
    • Geleneksel maliyet azaltma metodlarının ötesine geçerek inovatif yaklaşımlarla maliyetlerde radikal iyileştirmeler sağlama gereği
    • Müşterileri çok iyi okumanın metodolojilerini geliştirme imkanı
    • Yaratıcı insanları para dışı faktörlerle şirkete çekme ve bağlama isteği

Bir şirketin Yanan Platformu, yukarıdakilere benzer başlıkların şirket bazında daha spesifik hale getirilmiş şekilleri olabilir. Gerçek bir yangın olmadan, şirketin kendi geleceğine sahip çıkmak için öngördüğü sıcak konuları belirlemesi elbette en doğrusudur.

Yanan Platform ile sembolize edilen Değişim Motivasyonunu etkileyen faktörler Zorlayıcı Memnuniyetsizlik(Z), Paylaşılan Net Bir Vizyon(V), ve Bağışıklık Sistemini Yenme Sürecidir(S).

Değişim ve gelişmenin önündeki en büyük engellerden biri halinden memnun olma durumudur. Şirketlerde, mevcut durum ile tatmin olmama hali yok ise değişim sağlamak da hayli zorlaşabilir. Şirketlerin gerekirse bu memnuniyetsizliği bilerek kasten yaratmaları gerekiyor. Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye CEO’su olan Tamer Ünlü’den bir zaman önce dinlemiştim. Üretim bandından yeni bir ürünün ilk aracı çıkıyor. Belli ki bu araca o ana kadar bilinenin en iyisi konmuş. Ancak, aracın etrafında çeşitli fonksiyonlardan ve seviyelerden çalışanlar toplanıp “bu araçta bir şey yanlış” diyerek daha iyisi üzerinde o anda kafa yormaya başlıyorlar. Mevcut ile tatmin olmamanın belki de en çarpıcı örneklerinden biri.

İkinci önemli faktör ise değişimin yönünü belirleyen ve şirkette çaba israfını önleyen net bir vizyon olması. En iyi niyetle bile olsa, çalışanların ve değişik fonksiyonların farklı yönlerde ve kendi işlerini maksimize edecek şekilde yaptıkları yenilikler, sonuçta birbirinin etkisini yok eden bir hal alabilir. Bir de aynı yönde kürek çeken bir yarış takımını düşünün.

Üçüncü ve hayati bir faktör de Bağışıklık Sistemini Yenme Süreci. Şirketlerde yeniliklere karşı bir “bağışıklık sistemi” olabileceğini ve bunu yenmenin gerekli olduğunu kavramak ve gereğini yapmak.

Bu üç faktörden hepsi bir arada çalışır ise başarılı bir değişim sağlamak mümkün. Zorlayıcı bir memnuniyetsizlik yoksa girişim sümen-altı olabilir. Vizyon net değilse hızlı başlayıp çabuk sönme tehlikesi ortaya çıkabilir. Eğer bağışıklık sistemiyle başa çıkılamamışsa da önce bir merak sonra da hayal kırıklığı yaşanabilir.

Şirketler çok rekabetçi bir alanda da göreceli olarak rekabetsiz bir alanda da çalışıyor olsa, şirket içinde bir aciliyet duygusu yaratma, hem çalışanları zinde ve verimli tutma açısından hem de şirketi bir amaç etrafında toplayarak değişim ve inovasyon sağlama açısından son derece önemli. Sizin şirketinizin Yanan Platformu hangisi?

Ali Özgenç
08.07.2008
Capital
 

 
  © 2012 Algoritma – Her Hakkı Saklıdır