Türkçe // English
 
   
 
“İş”in Geleceği
Mobil Hayat
Sosyal Medya ve Şirketler
Geleceğin Meslekleri
Bölgeler Nasıl Kalkınır?
Her Başarısızlık Bir Sıçrama Taşıdır.
2012’de Şirketleri Etkileyecek 10 Trend
Dünyada İnovasyonun Durumu
Türkiye’de İnovasyon Yükseliyor
Steve Jobs’un Ardından
İnovasyonlar nasıl tutundurulur?
Yaratıcılık yeterli mi?
İnovasyon Ekonomisinin Çalışanları
Neyin Fırtınası?
İnovasyon Geliyorum Der
Kamu İnovasyonun Neresinde?
Öncü Kullanıcı Metodu
Bir İnovasyon Makinası
İş Modeli İnovasyonu
Girişimcilik ve İnovasyon
Kalite ve İnovasyon
İnovasyon Gündemin Başında
Eski Fikir İnovasyonu
Bildiğimiz yönetim demode mi?
İnovasyonun 5N1K’sı
İnovasyon Değil, İnovasyon Yönetimi!
Değişim Yönetimi
Yeni İş Fikirleri
İnovasyon Ama Nasıl?
Birleştirici İnovasyonlar
İnsan Kaynaklarının Önemi Artacak
Gelecek İçin Rekabet
İnovasyonun Adında Kalmak
İnovasyoncu kimdir?
Fikir Yönetimi
İnovasyonun Sanal Ortamı
Maliyet İnovasyonu
İnovasyon Hangi Ortamlarda Gelişir?
Krizin Panzehiri İnovasyon
ArGe ve İnovasyon
İnovasyonla Ekonomik Zorlukları Aşmak
İnovasyon Paradoksu
Globalleşme ve İnovasyon
Bütün zamanların en büyük inovasyonu
İnovasyon Liderliği
İnovasyon Bağışıklık Sistemi
İnovasyon Müşteriden mi Başlar?
Değer İnovasyonu
Şirketiniz İnovasyon Kültürü’nün Neresinde?
Türkiye’de inovasyon var mı?
Yanan Platform Etkisi Yaratmak
İnovasyon kimin işidir?
İnovasyon neden önemli?
Maliyet İnovasyonu

2006 yılının Ekim ayında Capital internet sitesi için “İnovasyon Neden Önemli” başlıklı bir yazı yazmıştım. Geçen sürede bu yazı, inovasyon konusunda internette en fazla atıfta bulunulan yazılardan biri oldu. Bu yazıda verdiğim inovasyon tanımı, Yeni fikirleri kullanarak veya mevcut bilgileri çok farklı yollarla uygulayarak ticari bir yarara dönüşen önemli değişiklik sağlama şeklinde idi. Bu tanıma uygun bir şekilde bir şirketin maliyetlerini de inovatif yollarla düşürmesi mümkün. Nasıl mı? Dilerseniz öncelikle, bugün içinde bulunduğumuz ekonomik durumdan yola çıkalım.

Krize doğru bir yaklaşım gösteren şirketler, her zaman yapa geldikleri maliyet planlama ve kontrol çalışmalarından farklı bir şeyler yapmak gerektiğinin farkındaydılar. Krize yanlış yaklaşan şirketler ise panik içerisinde bazı adımlar attılar Bu adımların, bu şirketlere ileride yüklü faturalar çıkartması güçlü bir olasılık.

Üstelik, uzun vadeli etkileri o anı kurtarmak adına ikinci plana itilen bazı maliyet tedbirleri, genelde herkesin aklına ilk gelen şeyler olduğu için farklılaştırıcı bir tarafları da yok. Bu da aynı sektörde rekabet eden şirketleri toplu halde daha karsız ve dayanıksız hale getiriyor. Peki acaba hem maliyetleri etkili bir şekilde azaltma, hem de rekabette öne geçmenin , rakiplerin önüne sıçramanın bir yolu var mı? Maliyet İnovasyonu işte bu yolu arıyor.

Maliyet İnovasyonu mevcudu ucuzlatmaktan farklı bir şey. İş yapış şeklinizi, mevcut süreç ve sistemlerinizi koruyarak maliyet azaltmanın bir limiti var. Dahası, mevcudu ucuzlatma yaklaşımında aşırıya kaçma riski ve, fazla yağlardan kurtularak sağlıklı hale gelmeye çalışırken kasları kesme tehlikesi de var. Başka bir sorun da, mevcut şartlarda yapılabileceğin yapıldığını ve gidecek başka yol kalmadığını düşünerek teslimiyetçi bir havaya girmek. Maliyet İnovasyonu yaklaşımı ise bir yandan yaratıcı yaklaşımlarla hızlı kazanımları hedeflerken, diğer taraftan şirketin ürünlerini ve hizmetlerini gözden geçirmeyi, şirketin ürün ve hizmetleri ortaya çıkarma ve iş yapış şeklini değiştirerek çok daha ciddi maliyetleri sistem dışına çıkarmayı hedefliyor.

Zor durumda olan şirketler hızlı kazanım arayışlarına giriyorlar. Bu çok doğal bir şey. Ayrıca bu çizgide yapılan şeyler çalışanlar tarafından da kolay gözlenebildiği için bir tutumluluk kültürü aşılamak ve herkesi bu çabaya katmak açısından da önemli. Az bilinen yaratıcı yöntemleri bulup uygulamanın yanı sıra çalışanların da sürece yeni fikirlerle katılması ciddi hızlı kazanımlar yaratabilir.

Hızlı kazanım denince ilk bakılan yer insan kaynakları. Bu alanda da çok sayıda inovatif fikir olabilir. Örneğin Mercedes-Benz Türkiye’nin Ücretli İzin Bankası modeli gibi. Değerli çalışanlarını kaybetmemek için Mercedes-Benz onları kısa çalıştırıp tam maaş ödüyor ve zaman olarak borçlandırıyor. Her krizin sonunda ertelenmiş bir talep geldiği düşünülürse normal ücretle fazla mesai satın almak ve ciddi eğitim harcaması yapılmış çalışanlarına sahip çıkmak sonuçta iyi bir yatırıma dönüşebilir.

Ücretli İzin Bankası sistemi gibi, Accenture firmasının bir dönem uyguladığı, kilit çalışanlarına, iş telefonları, e-posta, ve dizüstü bilgisayarlarını da kullanmaya devam etmelerine imkan vererek %20 gibi bir ücretle bir dönem başka işler yapmalarına izin veren Kısmi Ücretli İzin sistemi, veya Charles Schwab’ın uyguladığı Cuma günleri Gönüllü Ücretsiz İzin sistemi, kar merkezleri oluşturup dışarı hizmet satma ve Çalışanları Kiralama hızlı kazanım için çalışanları da işin içine katan inovatif fikirler.

Hızlı kazanımlar sadece insan kaynakları alanında değil elbette. Pazarlamadan, Genel Giderlere birçok alanda hızlı kazanım fırsatları var. Ancak bu taktiksel uygulamaların dışında şirketlere asıl büyük faydası dokunacak stratejik maliyet inovasyonu fırsatları şirketin ürünlerini ve hizmetlerini, süreçlerini, iş modelini gözden geçirerek buralarda inovasyon gerçekleştirmede yatıyor.

Maliyet İnovasyonunu gerçekleştiren çalışmalar, Değer İnovasyonu, Pazarlama İnovasyonu, Süreç İnovasyonu, İş Modeli İnovasyonu, ve Yönetim İnovasyonu metodolojilerini kapsıyor. Bunlardan Değer İnovasyonu ile ilgili bir yazıyı Strategy&Innovation dergisi Şubat 2007 sayısında yazmıştım. Değer İnovasyonu, müşteriye değer sağlayan, müşterinin önem verdiği unsurları yaratıp veya arttırıp, müşterinin önemli bulmadığı unsurları ise yok etmeyi veya azaltmayı öngörüyor. Bu metodolojide rekabete değil müşteriye odaklanılıyor. Örneğin yalnızca bir yerden bir yere güvenli ve ekonomik bir şekilde uçmak isteyen müşteriler var. Amerika’da Southwest havayolları bu müşteri grubunun önem vermediği unsurları yok ederek önemli bir maliyet azaltması sağladı ve dünyanın bir numaralı havayolu oldu. Benzer bir yaklaşımı Pegasus havayolları uygulayarak Türkiye’nin en rekabetçi şirketlerinden biri haline geldi.

Maliyet inovasyonu yaklaşımı şirketlere, müşteriye dönük çalışan iyi maliyetlere değil, müşteriye bir katkı sağlamayan kötü maliyetlere odaklanma, ve herkesin yaptığının dışındaki şeyleri yaparak farklılaşma ve rekabette öne geçme şansı sağlıyor.

Ali Özgenç
04.06.2009
Capital
 

 
  © 2012 Algoritma – Her Hakkı Saklıdır