Türkçe // English
 
   
 
“İş”in Geleceği
Mobil Hayat
Sosyal Medya ve Şirketler
Geleceğin Meslekleri
Bölgeler Nasıl Kalkınır?
Her Başarısızlık Bir Sıçrama Taşıdır.
2012’de Şirketleri Etkileyecek 10 Trend
Dünyada İnovasyonun Durumu
Türkiye’de İnovasyon Yükseliyor
Steve Jobs’un Ardından
İnovasyonlar nasıl tutundurulur?
Yaratıcılık yeterli mi?
İnovasyon Ekonomisinin Çalışanları
Neyin Fırtınası?
İnovasyon Geliyorum Der
Kamu İnovasyonun Neresinde?
Öncü Kullanıcı Metodu
Bir İnovasyon Makinası
İş Modeli İnovasyonu
Girişimcilik ve İnovasyon
Kalite ve İnovasyon
İnovasyon Gündemin Başında
Eski Fikir İnovasyonu
Bildiğimiz yönetim demode mi?
İnovasyonun 5N1K’sı
İnovasyon Değil, İnovasyon Yönetimi!
Değişim Yönetimi
Yeni İş Fikirleri
İnovasyon Ama Nasıl?
Birleştirici İnovasyonlar
İnsan Kaynaklarının Önemi Artacak
Gelecek İçin Rekabet
İnovasyonun Adında Kalmak
İnovasyoncu kimdir?
Fikir Yönetimi
İnovasyonun Sanal Ortamı
Maliyet İnovasyonu
İnovasyon Hangi Ortamlarda Gelişir?
Krizin Panzehiri İnovasyon
ArGe ve İnovasyon
İnovasyonla Ekonomik Zorlukları Aşmak
İnovasyon Paradoksu
Globalleşme ve İnovasyon
Bütün zamanların en büyük inovasyonu
İnovasyon Liderliği
İnovasyon Bağışıklık Sistemi
İnovasyon Müşteriden mi Başlar?
Değer İnovasyonu
Şirketiniz İnovasyon Kültürü’nün Neresinde?
Türkiye’de inovasyon var mı?
Yanan Platform Etkisi Yaratmak
İnovasyon kimin işidir?
İnovasyon neden önemli?
İnovasyon Liderliği

Ünlü iş dergisi Fortune’un 21 Mayıs sayısının kapağında Fiat’ın CEO’su Sergio Marchionne’nin resmi var. Gravatsız, önden fermuarlı hırkası, çerçevesiz gözlükleri, ve uzun saçlarıyla ofisinde oturuyor. Ne yaptığını bilen ve kararlı bir ifadeyle bakıyor. Yazı Fiat’ın müthiş dönüşümünden bahsediyor. Gerçekten etkileyici. Marchionne, şirket liderlerinin risk almalarını teşvik ediyor ve onlara geniş bir serbest alan veriyor. Bunun karşılığında ise sonuç istiyor. Önlerindeki engelleri kaldırıp, doğru yöne koşuyorlarsa onları hiç durdurmuyor. 2010’a kadar 23 yeni model planlanıyor ve Fiat’ın piyasa değeri Mart ayında 32.5 milyar Doları buluyor. Bu GM ve Ford’un toplam piyasa değerinden fazla. Marchionne’nin Fiat’da yaptıkları yeni ürünlerine de inovatif unsurlar veya inovatif bir lansman olarak yansıyor.

Boston Consulting Group son iki yıldır olduğu gibi bu yıl da Business Week dergisiyle birlikte Dünyanın En İnovatif Şirketleri Araştırması’nın sonuçlarını yayınladı. Geçen yılki listeye göre önemli çıkışlar ve inişler var bu yılki listede. İlk on şirketin yedisinde inovasyonu çekip götüren, örnek olan ve hatta bizzat katılan liderler var. Bir şirkette inovasyon kültürünün kök salmasında liderin rolü en önde geliyor. Hemen hemen hiçbir organizasyon yok ki, çalışanların büyük bir kısmı liderin tavrına bakıp da ona göre pozisyon almasın.

Listede 3 yıldan beri birinci olan Apple, çeşitli olumsuz dönemlerden geçtikten sonra kurucusu Steve Jobs’un dönüşüyle inovatif köklerine yeniden kavuştu. Her yeni ürünü bir olay olan ve kendini bir bilgisayar şirketi olmaktan başka bir yöne dönüştüren Apple, Steve Jobs ile başarıdan başarıya koşuyor ve şimdi iPhone ile cep telefonu pazarını karıştıracak gibi görünüyor.
Temizlik, Gıda, ve Kişisel Bakım Ürünleri devi P&G’nin başında A.G. Lafley, şirketin duvarlarını yıkarak yeni ürünlerin yarısını dışarıdan bulma politikasını koyuyor ve inovasyon sürecine şirket dışından milyonun üzerinde insanı katıyor.
Bir inovasyon fabrikası olan Google’da şirketin kurucuları, CEO’su, ve Ürün Direktörü olmak üzere çok sayıda lider inovasyon hareketini sürüyor ve radyo ilanlarından internet üzerinde çalışan ofis programlarına çok sayıda ürün Google yaratıcılık ikliminde hayat buluyor.
Kuşkusuz bir şirketin inovatif olabilmesi, gerçek bir fark yaratması, rekabet-üstü bir pozisyon yakalaması sadece en tepedeki liderle sağlanabilecek bir şey değil. Şirketteki bütün liderlerin ve geniş anlamda proje lideri, proje sponsoru gibi anahtar rollerdeki kişilerin de aynı yaklaşımları göstermesi gerekiyor. Ancak şirketin bütün yapısına inovasyonu aşılama, şirketteki bağışıklık sistemini etkisiz kılma ve organizasyonun bütününü inovasyonu kolaylaştırır ve destekler hale getirme de en üstteki kişinin elinde.

İnovasyonu yerleştirmeye çalışan şirket liderlerinin sürdürülebilir bir inovasyon ortamını yaratmayı başarmaları lazım. Bunun için:
    • İnovasyonun önündeki engelleri belirleyip kaldırmaları,
    • Bir inovasyon kültürünü inşa etmeleri,
    • Yaratıcı insanları bulmaları, geliştirmeleri ve sahip çıkmaları,
    • İnovasyonun belirsizlikler içeren ön yüzü ile disiplin gerektiren ticarileştirme aşamasını dengeleyebilmeleri,
    • Özellikle inovasyonun fikir ve konsept geliştirme aşamasında hataya toleranslı olmaları,
    • İnovasyon için gerekli kaynakları sağlamaları,
    • Çalışanlarını dinlemeleri, onlara dürüst ve tutarlı davranmaları,
    • Söylemlerinde ve eylemlerinde inovasyonu destekler bir tutumda olmaları,
ve bunların hepsini birden yapmaları, kritik önemde.
Özellikle büyük şirketlerde, inovasyonun yaratıcılık, fikir ve konsept geliştirmeyi içeren ön yüzü ile proje aşamaları ve ticarileştirmeyi içeren arka yüzünü bir arada başarıyla gerçekleştirebilmek, “iki elini eşit beceriyle kullanabilen” liderleri değerli kılıyor. Bugün başarılı, ancak geçmişte bu konuda fırsatlar kaçırmış bir şirket olan Xerox, ilk PC ve daha birçok teknolojiyi geliştirdiği halde ticarileştirmeyi başaramayıp meyvalarını toplama fırsatını Apple ve diğer şirketlere bırakmıştı.

Liderlik ve İnovasyon birbiriyle çok yakından ilgili. Liderlerinin işinin en önemli kısımlarından biri şirketin geleceğini yaratmak. Bunu da ancak mayasında inovasyonculuk olan ve ekiplerini de bu çizgide yönlendiren bir lider iyi şekilde başarabilir.

Ali Özgenç
10.07.2007
Capital
 

 
  © 2012 Algoritma – Her Hakkı Saklıdır