Türkçe // English
 
   
 
“İş”in Geleceği
Mobil Hayat
Sosyal Medya ve Şirketler
Geleceğin Meslekleri
Bölgeler Nasıl Kalkınır?
Her Başarısızlık Bir Sıçrama Taşıdır.
2012’de Şirketleri Etkileyecek 10 Trend
Dünyada İnovasyonun Durumu
Türkiye’de İnovasyon Yükseliyor
Steve Jobs’un Ardından
İnovasyonlar nasıl tutundurulur?
Yaratıcılık yeterli mi?
İnovasyon Ekonomisinin Çalışanları
Neyin Fırtınası?
İnovasyon Geliyorum Der
Kamu İnovasyonun Neresinde?
Öncü Kullanıcı Metodu
Bir İnovasyon Makinası
İş Modeli İnovasyonu
Girişimcilik ve İnovasyon
Kalite ve İnovasyon
İnovasyon Gündemin Başında
Eski Fikir İnovasyonu
Bildiğimiz yönetim demode mi?
İnovasyonun 5N1K’sı
İnovasyon Değil, İnovasyon Yönetimi!
Değişim Yönetimi
Yeni İş Fikirleri
İnovasyon Ama Nasıl?
Birleştirici İnovasyonlar
İnsan Kaynaklarının Önemi Artacak
Gelecek İçin Rekabet
İnovasyonun Adında Kalmak
İnovasyoncu kimdir?
Fikir Yönetimi
İnovasyonun Sanal Ortamı
Maliyet İnovasyonu
İnovasyon Hangi Ortamlarda Gelişir?
Krizin Panzehiri İnovasyon
ArGe ve İnovasyon
İnovasyonla Ekonomik Zorlukları Aşmak
İnovasyon Paradoksu
Globalleşme ve İnovasyon
Bütün zamanların en büyük inovasyonu
İnovasyon Liderliği
İnovasyon Bağışıklık Sistemi
İnovasyon Müşteriden mi Başlar?
Değer İnovasyonu
Şirketiniz İnovasyon Kültürü’nün Neresinde?
Türkiye’de inovasyon var mı?
Yanan Platform Etkisi Yaratmak
İnovasyon kimin işidir?
İnovasyon neden önemli?
İnovasyon Hangi Ortamlarda Gelişir?

İnovasyonun şirketler için tek farklılaşma yolu olduğu ve sürdürülebilir kârlılığın inovasyondan geçtiği şirketler tarafından giderek anlaşılıyor. Ancak, inovatif bir şirket oluşturmaya yaklaşım konusunda önemli bilgi eksikliği var. Durumu anlamak için meşhur bir Hint hikayesini hatırlayalım. Hikayede bir grup kör adamdan bir file dokunarak filin neye benzediğini öğrenmeleri istenir. Her bir kişi, filin neresine dokunduğuna bağlı olarak, farklı bir fil tanımı yapar.

İnovasyon konusundaki bilgi eksikliği ile de şirketlere sunulan şeyler, bazen birkaç yaratıcılık eğitimi, veya bir proje metodolojisinden öteye geçemeyebiliyor. İnovasyon Yönetimi bu şekilde parça parça yaklaşılabilecek bir şey değil. Entegre bir kurumsal yaklaşımı gerektiriyor. Bunun genellikle bilinmeyen ve farkında olunmayan bir yönü de İnovasyona Yol Açan Fiziksel Alanların Tasarımı.

Bugünlerde Amerika’da inovatif olarak bilinen Google gibi şirketlere turlar düzenleniyor. Bu turlara katılanlar, bu şirketlerin “inovasyon sırları”nı yakalamaya çalışıyorlar. Sorulan soruların arasında, “inovasyoncular nerede, onları ne zaman göreceğiz” gibi şeyler olduğu söyleniyor. İnovasyonun bir odada gizli “Yalnız Mucitler”in işi olmadığı artık bilinen bir şey. Her yerde ve her zaman olabilen inovasyon, büyük oranda işbirliği sonucunda ortaya çıkıyor. Bu turlarda gözlenen fiziksel alanlar ise gerçekten önemli, ancak onları çözümleyebilmek için farklı bir bakış açısı gerekiyor.

“İş”in niteliği de çok değişti. İşin değişen niteliği, buna uygun ortamları gerektiriyor. Bugün inovatif olmak istemeyen şirket yok gibi. Ancak çok azı işin gereklerindeki değişikliği çalışma ortamlarına yansıtmış durumda. Birçok şirket hala tornadan çıkmış gibi birbirinin aynı ofis bölmelerinden yaratıcılık fışkırmasını bekliyor. Yıllarca çalışanları kendilerine ait bir odaya sahip olmaya özendiren yönetim sistemleri, sonunda çareyi herkese küçük bir odacık vermekte buldu. Ancak bu odacıklar iş ortamındaki işbirliğini törpülüyor. Hele ki insanların bir araya geldiği başka ortamlar yoksa. 1988 yılında İzmit’te dönemin en gelişmiş ArGe merkezi Argesa’yı kurarken aynı tuzağa biz de düşmüştük. Çalışan ofislerinde odacıklar yaptık ve izole bir çalışma ortamı doğdu. Kişisel çalışma alanlarının aynı konuda veya projede çalışan kişileri bir araya getiren ve birbirleriyle yakın iletişimini sağlayan yerler olması yaratıcılığı ateşleyebilir.

Eskiden yalnızca bireysel çalışma olarak algılanıyor ve çalışma ortamları da buna göre tasarlanıyordu. Şimdi ise işbirliği, inovasyonları gerçekleştirebilmek için en önemli boyutlardan biri. Aslında şirketler uzun süredir “Takım Oyunu”ndan söz ediyorlar. Ama, “bu takım nerede oynayacak” sorusunun karşılığı olan fiziksel alanlar düşünülmediği için Takım Oyunu söylemi iyi niyetten öteye geçemeyebiliyor. Bu pahalı bir futbol takımı kurup da onlara sokak aralarında antrenman yaptırmaya benziyor. İşbirliği mesajını yalnızca sözlü vermekten öte, insanlara işbirliği alanlarını da yaratmak lazım. Anonim toplantı odaları bu iş için yeterli değil.

İnsanlar paylaşmaya ve sosyal bir çevre oluşturmaya eskisine göre daha açıklar. İnternette Facebook, Myspace, LinkedIn, ve Plaxo gibi paylaşım siteleri bir patlama yaşıyor. Dünyanın en kapsamlı ansiklopedisi olan Wikipedia, gönüllü katkılarla büyüyor ve gelişiyor. Bu dinamikler iş dünyası tarafından da çok iyi değerlendirilebilir. Şirketlerde de, işleri yürütmekte etkin olan bir sosyal ağ dokusu var. Bununla politik bir ilişkiler ağını kastetmiyorum. İnsanların fikir danıştığı uzmanlar, fikirleri sponsor eden ve geliştirilmesini sağlayan kişilerden oluşan bir sosyal ağ. Ayrılan sosyal alanlar da bu sosyal ağları çalıştırmak için doğal ortamları oluşturuyor. Bunlar bir kafe biçiminde de olabilir, kahve makinesinin etrafındaki basit bir alan şeklinde de, veya konuşmayı teşvik edecek uzun kafeterya masaları şeklinde de. Yönetimin de, çalışanların sosyal alanlarda zamanını sorumlu bir şekilde geçireceğine güvenmesi gerekiyor. Öğrendiğime göre Sabancı Center’da bir kahve zincirinin şubesi açılmış. Bu amaca hizmet edebilecek olumlu bir girişim diye düşünüyorum.

Kütüphane kavramının evrimleşmiş bir şekli olan Bilgi Ortak-Alanı çok iyi bir birbirinden öğrenme alanı oluşturuyor. Kütüphanelerde aranan sessizliğe karşılık burada konuşma var ve amaç insanların birbirlerinin kafalarındaki ulaşılması zor olan bilgiye erişebilmeleri. Kafalardaki bilginin kolektifleştirilebilmesi inovasyonu tetiklemenin en iyi yollarından biri. Konferans Salonu, Seminer Odaları gibi eğitim ortamları da diğer öğrenme alanları olarak önemli kuşkusuz.

Özetle, inovasyona yol açan bir işyeri ortamı yaratabilmek için kişisel çalışma alanları, işbirliği alanları, sosyal alanlar, ve öğrenme alanlarının hepsini bir bütün oluşturacak şekilde öngörmek ve tasarlamak önemli. Üstelik, bunları oluşturmak için büyük yatırımlar da gerekmiyor.

Ali Özgenç
13.04.2009
Capital
 

 
  © 2012 Algoritma – Her Hakkı Saklıdır