Türkçe // English
 
   
 
“İş”in Geleceği
Mobil Hayat
Sosyal Medya ve Şirketler
Geleceğin Meslekleri
Bölgeler Nasıl Kalkınır?
Her Başarısızlık Bir Sıçrama Taşıdır.
2012’de Şirketleri Etkileyecek 10 Trend
Dünyada İnovasyonun Durumu
Türkiye’de İnovasyon Yükseliyor
Steve Jobs’un Ardından
İnovasyonlar nasıl tutundurulur?
Yaratıcılık yeterli mi?
İnovasyon Ekonomisinin Çalışanları
Neyin Fırtınası?
İnovasyon Geliyorum Der
Kamu İnovasyonun Neresinde?
Öncü Kullanıcı Metodu
Bir İnovasyon Makinası
İş Modeli İnovasyonu
Girişimcilik ve İnovasyon
Kalite ve İnovasyon
İnovasyon Gündemin Başında
Eski Fikir İnovasyonu
Bildiğimiz yönetim demode mi?
İnovasyonun 5N1K’sı
İnovasyon Değil, İnovasyon Yönetimi!
Değişim Yönetimi
Yeni İş Fikirleri
İnovasyon Ama Nasıl?
Birleştirici İnovasyonlar
İnsan Kaynaklarının Önemi Artacak
Gelecek İçin Rekabet
İnovasyonun Adında Kalmak
İnovasyoncu kimdir?
Fikir Yönetimi
İnovasyonun Sanal Ortamı
Maliyet İnovasyonu
İnovasyon Hangi Ortamlarda Gelişir?
Krizin Panzehiri İnovasyon
ArGe ve İnovasyon
İnovasyonla Ekonomik Zorlukları Aşmak
İnovasyon Paradoksu
Globalleşme ve İnovasyon
Bütün zamanların en büyük inovasyonu
İnovasyon Liderliği
İnovasyon Bağışıklık Sistemi
İnovasyon Müşteriden mi Başlar?
Değer İnovasyonu
Şirketiniz İnovasyon Kültürü’nün Neresinde?
Türkiye’de inovasyon var mı?
Yanan Platform Etkisi Yaratmak
İnovasyon kimin işidir?
İnovasyon neden önemli?
Globalleşme ve İnovasyon

Yaşantınıza baktığınızda size hayat hızlanmış geliyor mu? Etrafınızdan sanki hızlı bir film şeridi geçiyor gibi hissediyor musunuz? Yemeğinizi mikro dalga fırında ısıtıp hızla yiyor, daha az uyuyor, iki işi bir arada yapmaya çalışıyor musunuz? Bir şehirden öbürüne, bir toplantıdan diğerine koşturuyor, bir yandan toplantıyı izlemeye çalışırken, bir yandan önünüzdeki dizüstü bilgisayardan gözucuyla maillerinize bakıyor musunuz? Aynı anda iki yerde birden olmanız gerekiyor mu? Geceleri BlackBerry cihazının yanıp sönen ışığına gözünüz takılıyor, bu telaşın özel hayatınıza da girdiğini düşünüyor musunuz? Dünyayı bu kadar hızlandıran ve toplumu yüksek tempolu hale getiren nedir hiç kafa yordunuz mu?

İşin gerçeği, giderek artan bir oranda bir zaman sıkışması yaşıyoruz. Hepsi birer inovasyon olan internet, cep telefonları, gerçek zamanlı e-mail gibi teknolojiler isteyen kişiler için dünyanın neresinde olursa olsun 7 gün 24 saat iş yapma imkanı veriyor. Ve yine aynı teknolojiler sayesinde, Thomas Friedman’ın deyimiyle “düzleşen” dünyada 1.3 milyar Çinli ile 1.6 milyar Hintli oldukları yerden global işgücüne katılma imkanı buluyor. Eskiden insanlar işin olduğu yere göçmek zorundayken, şimdi çeşitli inovasyonların mümkün kıldığı globalleşmenin sonucu olarak insanlar olduğu yerde duruyor ve iş insanlara gidiyor. İş, maliyet ve kalite olarak en uygun şartlarla en iyi değeri sağlayabileceği yere göç ediyor.

Bu şartlar altında Kalite/Maliyet ekseninde rekabette Çin ve Hindistan’ın bileğini bükmek zor olacağından farklılaşmaktan başka çare kalmıyor. Farklılaşmanın yolu ise inovasyon. Yani inovasyon globalleşmeye yol açıyor, globalleşme ise inovasyonu zorunlu kılıyor. Yeni yapılan inovasyonlar globalleşmenin hızını arttırıyor, ve artan globalleşme de bizi sürekli inovatif olmaya zorluyor. Bu çevrim giderek hızlandığı için de bir zaman sıkışması gerçekleşiyor.

İlk bakışta çok ürkütücü gelen bu tablo, bu resmi avantaja çevirmek isteyen şirketlere aslında bir fırsat sunuyor. Bunun nedeni ise, durumu iyi okuyup, inovasyonun gelip geçici bir trend olmadığını, ve giderek hızlanması kaçınılmaz bu çevrim karşısında gerçek bir ihtiyaç olduğunu kavrayan şirketlerin ciddi bir şekilde öne çıkma şansları olması.

İnovasyon ekonomisinde artık şirketlerin coğrafyadan bağımsız olarak şansları var. Evet, bir yandan dünya ile rekabet söz konusu ama, öte yandan da bütün dünya pazarları bir fırsat olarak önünüze çıkıyor. Eskiden bir şirketin yeni bir pazara girmesi büyük bir işti. Şimdi bazı alanlarda o ülkenin dilinde, ve hatta İngilizce bir web sitesi kurmanız ve görünür hale getirmeniz bile yeterli. Yeni araçlar işleri çok daha hızlı halledilir hale getirdiler. Örneğin arama motorları ile artık internette aradığınızı bulmak çok kolaylaştı. Google bedava verdiği bu hizmet karşılığında bir konuda arama yapan kişinin karşısına o anda konu ile ilgili reklamları çıkararak milyarlarca dolarlık bir iş hacmine ulaştı. Arama motorları gibi kendisi de bir inovasyon olan arama motoru reklamcılığı ile bütün şirketler küçük bütçelerle dikkat çekme şansını yakaladılar.

İnovasyonlar globalleşmenin yolunu açtı. Globalleşme interneti bugünkü yerine taşıdı. İnternet arama motorunu, arama motoru ise arama motoru reklamcılığını doğurdu. Şimdi ise arama motoru reklamcılığı globalleşmeyi daha da hızlandırıyor.

Berkeley Üniversitesi Haas Business School profesörlerinden Henry Chesbrough’un önderliğini yaptığı “Açık İnovasyon” yaklaşımı ile dünyanın her yerindeki şirketler, dünyanın her yerinden inovasyoncularla internette buluşur ve onların beyinlerinden yararlanır oldular. Açık İnovasyon’un en iyi uygulayıcılarından olan P&G şirketi inovasyonun %50’sinin dışarıdan gelmesini hedefliyor. P&G’nin amacı müşterilerin zorlandıkları konularda global bir insan havuzundan hazır çözümler bulmak. Yani bir Fikir Fabrikası değil Çözüm Fabrikasını amaçlıyorlar. P&G’nin Bilgi ve İnovasyon Başkan Yardımcısı Larry Huston, tüketicilerin tuvalete atılıp tıkanma yaratmadan sifonla yok edilebilecek çocuk bezi istediklerini ancak bunun nasil yapilabileceğini düşünebilecek çok fazla insan olmadığını söylüyor. Dışarıdan buldukları 1.5 milyon kalifiye insan, P&G’nin kendi bünyesindeki 7500 ArGe çalışanı ile birleşince müthiş bir güç oluşturuyor. Bu yaklaşımla P&G son altı yılda ArGe verimliliğinde %60 artış sağlarken, ArGe giderlerinin satışlara oranını da 1.3 puan düsürmüş. Yani inovasyon globalleşmeyi hızlandırdığı gibi, globalleşme de inovasyonun hızını arttırıyor.

Bu resmi iyi gören ve ona göre davranan şirketler, daha ekonomik şartlarla çok daha başarılı olabilecekler.

Ali Özgenç
11.11.2007
Capital

 

 
  © 2012 Algoritma – Her Hakkı Saklıdır