Türkçe // English
 
   
 
“İş”in Geleceği
Mobil Hayat
Sosyal Medya ve Şirketler
Geleceğin Meslekleri
Bölgeler Nasıl Kalkınır?
Her Başarısızlık Bir Sıçrama Taşıdır.
2012’de Şirketleri Etkileyecek 10 Trend
Dünyada İnovasyonun Durumu
Türkiye’de İnovasyon Yükseliyor
Steve Jobs’un Ardından
İnovasyonlar nasıl tutundurulur?
Yaratıcılık yeterli mi?
İnovasyon Ekonomisinin Çalışanları
Neyin Fırtınası?
İnovasyon Geliyorum Der
Kamu İnovasyonun Neresinde?
Öncü Kullanıcı Metodu
Bir İnovasyon Makinası
İş Modeli İnovasyonu
Girişimcilik ve İnovasyon
Kalite ve İnovasyon
İnovasyon Gündemin Başında
Eski Fikir İnovasyonu
Bildiğimiz yönetim demode mi?
İnovasyonun 5N1K’sı
İnovasyon Değil, İnovasyon Yönetimi!
Değişim Yönetimi
Yeni İş Fikirleri
İnovasyon Ama Nasıl?
Birleştirici İnovasyonlar
İnsan Kaynaklarının Önemi Artacak
Gelecek İçin Rekabet
İnovasyonun Adında Kalmak
İnovasyoncu kimdir?
Fikir Yönetimi
İnovasyonun Sanal Ortamı
Maliyet İnovasyonu
İnovasyon Hangi Ortamlarda Gelişir?
Krizin Panzehiri İnovasyon
ArGe ve İnovasyon
İnovasyonla Ekonomik Zorlukları Aşmak
İnovasyon Paradoksu
Globalleşme ve İnovasyon
Bütün zamanların en büyük inovasyonu
İnovasyon Liderliği
İnovasyon Bağışıklık Sistemi
İnovasyon Müşteriden mi Başlar?
Değer İnovasyonu
Şirketiniz İnovasyon Kültürü’nün Neresinde?
Türkiye’de inovasyon var mı?
Yanan Platform Etkisi Yaratmak
İnovasyon kimin işidir?
İnovasyon neden önemli?
Birleştirici İnovasyonlar

Şirketinizi bambaşka bir boyuta taşıyacak bir sonraki inovasyon gözünüzün önünde duruyor olabilir. Nasıl mı? Okumaya devam edin.

Coca-Cola görür görmez tanınan şişesi ile kutu meşrubat fikrini birleştirdi ve “aluminyum şişe”yi yarattı. Bu yeni ve çok farklı ürün, yıllardır pazarda olan iki ayrı ambalajı biraraya getirerek yepyeni bir inovasyonu ortaya çıkarttı. Böylece Coca-Cola’nın ayırdedici şişe formu ile aluminyumun hafiflik, üzerine kolay baskı yapılabilme, hızlı soğuma, kırılmama gibi avantajları biraraya gelerek markaya bir üstünlük sağladı. Bu şişe Vancouver Kış
Olimpiyatlarında kullanılıyor.

Gütenberg, üzüm sıkma tezgahı ile bozuk para presi fikirlerini birleştirerek ilk matbaayı yaptı. Başka bir yaratıcı kişi PET su şişesi ile biberon fikrini birleştirdi ve ortaya spor-kapaklı su şişesi çıktı. Yine bir başkası zamk ile ruj kavramlarını birleştirerek elleri kirletmeyen Pritt zamk çubuklarını yarattı.

BİRLEŞTİRİCİ İNOVASYON İÇİN GEREKENLER
İnovasyonların her zaman sıfırdan başlayan kavramlar olması gerekmez. Hatta birçok inovasyon var olan fikirleri birleştirerek ortaya çıkmıştır. Yeni bir inovasyon gerçekleştirirken, var olan fikirleri ve teknolojileri alıp, bunları anlamlı bir şekilde biraraya getirmek bambaşka bir yeniliğe yol açabilir. Birleştirici İnovasyon, mevcut ve kolaylıkla bulunabilen bileşenleri ve malzemeleri yeniden biraraya getirerek ortaya bambaşka birşey çıkarmaya verilen ad. Birleştirici inovasyonları gerçekleştirebilmek için temelde gerekli olan iki şey var. Birincisi gereken parçaların, ve teknolojinin mevcut olması, ikincisi ise bunları biraraya getirip bir faydaya, bir müşteri ihtiyacının çözümüne dönüştürecek vizyon ve yaratıcılık.

Otomobilin ortaya çıkabilmesi, yolların, benzinin, motorların, ve lastiklerin varlığından sonra oldu. İlk otomobiller çok sayıda ufak atölyede tek tek elle yapılıyordu. Daha sonra Henry Ford bir et işleme tesisinde gördüğü konveyör hattı fikrini o zamanki otomobil üretim teknikleri ile birleştirerek bugüne kadar gelen modern üretimin temelini atmış oldu. Toyota, benzinli motor ile elektrik motorunu Prius adlı hibrid aracında birleştirerek büyük bir ticari başarı yakaladı. Bir sonraki adım ise gelişen akü teknolojisi ve şarj istasyonları ağını birleştirerek elektrikli araçların yaygınlaşması. Şu anda İsrail ve Danimarka, elektrikli otomobilleri ülkeye yayacak bir iş modeli üzerinde çalışıyorlar.

Hibrid araçlar gibi hibrid filmler de hayatımıza girdi. James Cameron’un Avatar’ı gerçek dünya ile bir fantazi dünyasını birleştirerek büyükler için bir masal yaratıyor. Cameron yıllar önce düşündüğü bu filmi çekebilmek için teknolojinin hazır hale gelmesini beklediğini söylüyor. Avatar, gerçek ve fantastik karakterler ile 3D teknolojisini birleştiren inovatif bir film olarak en büyük gişe başarısına koşuyor.

Bugün bilgisayar denilince ilk akla gelen dizüstü modeller de bir birleştirici inovasyon örneği. Laptoplar, önceden var olan masaüstü bilgisayarlar ile, gelişen batarya ve LCD ekran teknolojileri birleştirilerek yakalanan radikal bir inovasyon. İnovasyonların yarattığı etki, nasıl yapıldıklarından daha önemli. Mevcut parçalar birleştirilerek yapılsa da dizüstü bilgisayarların radikal etkisi taşınabilir olmalarında yatıyor. Apple’ın son ürünü iPad ise iPhone, elektronik kitap, ve laptop kavramlarını birleştirerek yepyeni bir kategoriyi ortaya çıkarıyor.

Son zamanlarda önemli bir eğilim de çeşitli fonksiyonların bir cihaz üzerinde toplanmasını sağlayan yakınsama, İngilizce adı ile “convergence”. Artık cep telefonları ile fotoğraf da çekiliyor, müzik de dinleniyor, hatta 3G ile televizyon bile seyrediliyor. Neredeyse bir standarda dönüşen herşeyi yapabilen mobil cihazlar da birer birleştirici inovasyon örneği.

TEKNOLOJİ VE ÜRÜNLERİN ÖTESİNDE
Öte yandan, konu yalnızca teknoloji ve ürünlerle ilgili de değil.Bir ürün ile bir hizmeti veya bir iş modelini birleştirerek yepyeni inovatif bir paket çıkartmak da mümkün. Tekstil ürünleri ile Tedarik Zinciri Yönetim know-how’ını birleştiren Li&Fung şirketi, gerçekleştirdiği iş modeli inovasyonu ile müthiş bir başarı yakaladı. Dünyanın en büyük internet perakendecisi olan Amazon da kitapçı kavramı ile pazarlama ve lojistik know-how’larını birleştirerek işe başlamıştı.

Birleştirici inovasyonun metodolojisi diğer inovasyon yaklaşımlarından farklı. Ortalıkta var olan ürünler, hizmetler, teknolojiler, metodolojilerden yola çıkarak bunları nasıl işe yaratabileceğinizi, sektörünüzde nasıl kullanabileceğinizi düşünmeniz lazım. Peki birleştirici inovasyonların faydaları neler? Öncelikle, bilinen ve denenmiş şeyleri biraraya getirdiğiniz için inovasyonu çok hızlandırmak, riski azaltmak, ve tüketicilere tanıdık gelen unsurlardan yola çıktığınız için de inovasyonun benimsenmesini kolaylaştırmak.

Ali Özgenç
15.02.2010
Capital
 

 
  © 2012 Algoritma – Her Hakkı Saklıdır