Türkçe // English
 
   
 
“İş”in Geleceği
Mobil Hayat
Sosyal Medya ve Şirketler
Geleceğin Meslekleri
Bölgeler Nasıl Kalkınır?
Her Başarısızlık Bir Sıçrama Taşıdır.
2012’de Şirketleri Etkileyecek 10 Trend
Dünyada İnovasyonun Durumu
Türkiye’de İnovasyon Yükseliyor
Steve Jobs’un Ardından
İnovasyonlar nasıl tutundurulur?
Yaratıcılık yeterli mi?
İnovasyon Ekonomisinin Çalışanları
Neyin Fırtınası?
İnovasyon Geliyorum Der
Kamu İnovasyonun Neresinde?
Öncü Kullanıcı Metodu
Bir İnovasyon Makinası
İş Modeli İnovasyonu
Girişimcilik ve İnovasyon
Kalite ve İnovasyon
İnovasyon Gündemin Başında
Eski Fikir İnovasyonu
Bildiğimiz yönetim demode mi?
İnovasyonun 5N1K’sı
İnovasyon Değil, İnovasyon Yönetimi!
Değişim Yönetimi
Yeni İş Fikirleri
İnovasyon Ama Nasıl?
Birleştirici İnovasyonlar
İnsan Kaynaklarının Önemi Artacak
Gelecek İçin Rekabet
İnovasyonun Adında Kalmak
İnovasyoncu kimdir?
Fikir Yönetimi
İnovasyonun Sanal Ortamı
Maliyet İnovasyonu
İnovasyon Hangi Ortamlarda Gelişir?
Krizin Panzehiri İnovasyon
ArGe ve İnovasyon
İnovasyonla Ekonomik Zorlukları Aşmak
İnovasyon Paradoksu
Globalleşme ve İnovasyon
Bütün zamanların en büyük inovasyonu
İnovasyon Liderliği
İnovasyon Bağışıklık Sistemi
İnovasyon Müşteriden mi Başlar?
Değer İnovasyonu
Şirketiniz İnovasyon Kültürü’nün Neresinde?
Türkiye’de inovasyon var mı?
Yanan Platform Etkisi Yaratmak
İnovasyon kimin işidir?
İnovasyon neden önemli?
Yeni İş Fikirleri

Bir süredir yeni iş fikirleri internette en çok aranan başlıkların arasında geliyor. Yapageldikleri işlerden artık eskisi gibi kâr sağlayamayan küçük ve orta ölçekli şirketler yeni açılımlar için fikir arayışındalar. Ayrıca çeşitli nedenlerle kendi işlerini kurmak isteyen kişiler de yeni fikirler arıyorlar.

Bu arayışların ötesinde, büyük şirketlerin de gelecek stratejilerini oluşturabilmek için, gelecekle ilgili bir resme ve öngörülere ihtiyacı var. Yeni iş fikirleri büyük şirketler için de iş çeşitlendirme yolunu açabilir. Bu konudaki eğilimleri takip etmek, aynı zamanda şirketlerin karşılarına tehdit olarak çıkabilecek oluşum halindeki iş fikirlerini de ortaya çıkarabilir.

Yeni işler bir yandan teknolojinin gelişmesi ile yapılabilir hale gelebilirken, bir yandan da dünyadaki eğilimler ile yakından ilgili. Bu konuda öncelikle iyi bir gözlemci olmakta fayda var. Dünyada neler oluyor? Gelişen eğilimler neler? Buralardan nasıl bir içgörü çıkarabiliriz? Bu içgörü bir inovasyona ve yeni bir iş fikrine dönüşebilir mi, veya bu gelişen eğilimler mevcut işimizi nasıl etkiler? Sektörümüzde bütün taşlar yerinden oynar mı? Eğer oynarsa biz bu gelişmenin öncüsü mü olmak isteriz, hızlı bir takipçisi mi, yoksa yalnızca izleyicisi mi? Başımıza düşen ilk damlalara önemsenmeyecek bir çiseleme gözüyle mi bakmalıyız, güçlü bir sağanağın belirtisi mi?

GELECEK İÇERİ- ŞİMDİ DIŞARI
1970’lerin sonlarında Steve Jobs ve Steve Wozniak evlerinin garajında mikrobilgisayarlar üretmeye başladıklarında, eskiden oyun için kullanılan bu cihazlar daha ciddiye alınmaya başladı. Kişisel bilgisayarları önemsemeyen ve ayak uyduramayan DEC gibi zamanın önemli minibilgisayar üreticileri yok oldular. DEC’in kurucusu Ken Olsen 1977’deki Dünya Fütüristler Derneği kongresinde, “bir insanın evine bilgisayar alması için hiçbir neden yoktur” diyordu. Öte yandan IBM kişisel bilgisayar ile ilgili gelişmeleri ciddiye alıp Florida’da sırf bu konu üzerine yoğunlaşacak bir iş birimi yarattı ve IBM uyumlu bilgisayarlar diye bir kategori doğmasına önderlik etti.
Elektronik ve telekom gibi sektörlerde teknolojinin ileride gelebileceği noktayı öngörüp bunu bugüne retropole etmeyen, yani gelecekte böyle olacaksa bugünden o günkü fırsatları yakalamak için neler yapmalıyız demeyen şirketlerin işi çok zor. Bunu kısaca Gelecek İçeri-Şimdi Dışarı yaklaşımı olarak özetleyebiliriz. Birkaç hafta önce katıldığım TEB İnovasyon Buluşmasının da ana gündemi bu idi.

GİRİŞİMCİLER İÇİN FİKİRLER
Büyük şirketlerin neden şu anda emekleme aşamasında görünen yeni işlere dikkat etmesi gerektiğinden bahsettikten sonra bir de işin girişimci boyutuna bakalım. Türkiye’de inovatif ve dünya için yeni olan iş fikirleri bulmak mümkün elbette ama bir yaklaşım da dünyadaki yeni iş fikirlerine bakmak.

Örneğin mobil para ve mobil bilet uygulamaları ve bunlara dönük yazılımlar yaygınlaşıyor ve yaygınlaşacak. Bu, cep telefonunu para ödemelerinde ve bilet yerine kullanmak anlamına geliyor. Yine cep telefonlarıyla Eklenmiş Gerçeklik uygulamaları başlayacak. Bu da, cep telefonuyla örneğin bir barkodun fotoğrafını çekerek değişik mağazalardaki fiyatları karşılaştırabilme, harita üzerinde yerlerin işaretlenmesi gibi uygulamaları getiriyor.

İnternet ile yapılabilecek işlerin henüz çok azı yapıldı. TV/İnternet entegrasyonu, TV’yi talebe göre izlenen bir içeriğe getiren uygulamalar, bazı örnek alanlar. Yine internet üzerinden, doktorların hastaları uzaktan muayene etmeleriyle ilgili tele-tıp uygulamaları başka örnekler. İnternette benim beklediğim başka bir uygulama da bugünkü blogların yerini alacak olan kişisel TV istasyonları.

Teknolojiden devam edersek, bina bazında elektrik üretimi için bina ile uyumlu cephe kaplaması veya çatı kiremiti biçiminde solar paneller, ve evin içinde kablosuz taşınan elektrik gibi uygulamalar da dünyada henüz yeni başlayan ve Türkiye için de potansiyel taşıyan yeni iş fikirleri.

Facebook’daki çiftçilik oyunu çok tuttu. Peki şehir içinde otururken kendi sebze bahçeniz olsun istemez miydiniz? İtalya’daki La Verdure del Mio Orto yani Kendi Bahçemin Sebzeleri adlı kuruluş sizin için uzaktaki bahçenizde sebzelerinizi yetiştiriyor ve her hafta toplanan sebzeleri evinize 24 saat içinde yolluyor. Daha basit bir yeni iş fikri de sınırlı sayıda üyelik modeli ile çalışan küçük ölçekli yemek üretimi.

Dünyadaki yeni iş fikirlerini izlemek isteyenlere springwise.com ve trendhunter.com sitelerini öneriyorum.

Ali Özgenç
13.04.2010
Capital
 

 
  © 2012 Algoritma – Her Hakkı Saklıdır