Türkçe // English
 
   
 
“İş”in Geleceği
Mobil Hayat
Sosyal Medya ve Şirketler
Geleceğin Meslekleri
Bölgeler Nasıl Kalkınır?
Her Başarısızlık Bir Sıçrama Taşıdır.
2012’de Şirketleri Etkileyecek 10 Trend
Dünyada İnovasyonun Durumu
Türkiye’de İnovasyon Yükseliyor
Steve Jobs’un Ardından
İnovasyonlar nasıl tutundurulur?
Yaratıcılık yeterli mi?
İnovasyon Ekonomisinin Çalışanları
Neyin Fırtınası?
İnovasyon Geliyorum Der
Kamu İnovasyonun Neresinde?
Öncü Kullanıcı Metodu
Bir İnovasyon Makinası
İş Modeli İnovasyonu
Girişimcilik ve İnovasyon
Kalite ve İnovasyon
İnovasyon Gündemin Başında
Eski Fikir İnovasyonu
Bildiğimiz yönetim demode mi?
İnovasyonun 5N1K’sı
İnovasyon Değil, İnovasyon Yönetimi!
Değişim Yönetimi
Yeni İş Fikirleri
İnovasyon Ama Nasıl?
Birleştirici İnovasyonlar
İnsan Kaynaklarının Önemi Artacak
Gelecek İçin Rekabet
İnovasyonun Adında Kalmak
İnovasyoncu kimdir?
Fikir Yönetimi
İnovasyonun Sanal Ortamı
Maliyet İnovasyonu
İnovasyon Hangi Ortamlarda Gelişir?
Krizin Panzehiri İnovasyon
ArGe ve İnovasyon
İnovasyonla Ekonomik Zorlukları Aşmak
İnovasyon Paradoksu
Globalleşme ve İnovasyon
Bütün zamanların en büyük inovasyonu
İnovasyon Liderliği
İnovasyon Bağışıklık Sistemi
İnovasyon Müşteriden mi Başlar?
Değer İnovasyonu
Şirketiniz İnovasyon Kültürü’nün Neresinde?
Türkiye’de inovasyon var mı?
Yanan Platform Etkisi Yaratmak
İnovasyon kimin işidir?
İnovasyon neden önemli?
Türkiye’de İnovasyon Yükseliyor

Bundan tam beş yıl önce Capital’e “Türkiye’de inovasyon var mı” başlıklı bir yazı yazdım. Bu yazıda Türkiye’den özgün, dünyaya yeni inovasyon örnekleri verebilmek için epeyi zorlanmış, ve yazının sonunu “Türkiye’de inovasyon var mı başlıklı bir yazıya, hangi örneği koyacağımızı şaşıracağımız günlere ulaşmak dileğiyle” diye bitirmiştim. Yazının beşinci yıl dönümünde bir tazeleme yapma ihtiyacı hissettim.

Yazıyı yazdığımdan tarihten sonra kısa zaman içerisinde Türkiye’den inovasyon örneklerine yer vermeyi amaçlayan birkaç kitap piyasaya çıktı. Ancak bu kitapların bazılarındaki örnekler, inovasyon değil girişimcilik konularını içeriyordu. Bir şeyin inovasyon sayılabilmesi için orijinal ve ayırdedici olması, tüketici tarafından değerli bulunması, cazip bir çözüm yaratması, pazar ve rekabet üzerinde etkili olması, ve yaratıcı bir sürecin sonucu olması lazım.

TÜRKİYE’DE İNOVASYONUN DURUMU
Öte yandan Türkiye’deki şirketlerde yapılmış olan çeşitli inovasyon örnekleri var ki şirketler bazen neyi başardıklarının farkında olmayabiliyorlar. Yapılan inovasyonların bir başarı hikayesine dönüşmesi ve tevazu gösterilmeden paylaşılması hem inovasyon ortamını destekler hem de yeni inovasyonları tetikler.

Son beş yılda Türkiye’de çok sayıda inovasyon gerçekleşti ve gerek toplumun gerekse de şirketlerin konuya verdiği önem arttı. İnovasyonların fikir aşamasında kalmayıp su yüzüne çıkmasını sağlayan çeşitli platformlar ve imkanlar oluşmaya başladı. Örneğin daha önceden çok az sayıda olan, belli olgunlukta inovatif girişimcilik konseptlerine yatırım yapan şirketlerin sayısı çoğaldı. Büyük holdinglerden bazıları bu amaçla şirketler kurdular. Kişisel birikimleriyle yeni başlayan şirketleri belli hisse oranı veya hisseye çevrilebilir borç karşılığında destekleyen Melek Yatırımcılar arttı. Bunların katıldığı “Dragon’s Den”, ve “Bir Fikrin Mi Var?” gibi televizyon programları ciddi bir katılım almaya ve merakla izlenmeye başladı.

DÜNYA ÇAPINDA İNOVASYONLAR
Dragon’s Den’de çıkan ve şirketleşen bir konsepti sevgili Alphan Manas anlattı. Konu Göksel Mumcu adlı kişinin geliştirdiği bir Pizza Kutusu projesiyle başlıyor. Pizza kutusunun alt tarafına konan bir yastık, pizzanın nemini emerek ısı yayıyor ve pizzanın sıcak ve kıtır bir şekilde adresine ulaşmasını sağlıyor. Daha sonra bu fikri daha öteye götürüp acaba buz çözücü bir sıvı olarak kullanabilir miyiz diyorlar. Yeni ürünü Kanada’da test ettirip iyi sonuçlar alıyorlar. Bu yeni ürünle pazar büyüyor. Daha sonra fikri bir kez daha öteye götürüp ısı üretme özelliğini çıkarıyorlar ve antibakteriyel özellik katıyorlar. Böylece paketli tavuk ve et ürünlerinin tabaklarına konan ve raf ömrünü yedi gün uzatan üçüncü bir ürün çıkıyor ve pazar daha da büyüyor. İşte size Türkiye’den dünyaya şapka çıkarttıracak muhteşem bir inovasyon hikayesi.

Henüz bu hikayenin etkisi altındayken bir toplantıda bir Türk şirketi olan Alvimedica’nın CEO’su Dr.Cem Özdemir ile karşılaştım. O da bana Alvimedica’nın balon kateterleri ve stent taşıma sistemleri ile girişimsel kardiyoloji alanında öncü bir firma olduğunu ve dünyada ilk olan inovasyonları gerçekleştirdiğini anlattı.

Son beş yılda bankacılık sistemine baktığımda dünyada olmayan inovasyonların Türkiye’den çıktığını görüyorum. Örneğin taksitli kredi kartı gibi birşeyi başka yerde görmedim. Tüketici ihtiyaçlarını çok iyi değerlendiren bir inovasyon. Yine bankacılık alanında mobil uygulamalarda da Türkiye dünyaya öncülük ediyor.

Denizcilik sektöründe Yonca Onuk tersaneleri dünya çapında inovatif yüksek hızlı sahil güvenlik ve savunma tekneleri tasarlıyor ve üretiyor.

Beyaz eşyada ise Arçelik yakın zamanda, dünyada gelişen yakınsama trendinden yola çıkarak birçok fonksiyonu biraraya sokan televizyonu, ve günlük cihazlara bilgisayar gömme çizgisinde bir inovasyon olan akıllı fırını çıkarttı.

İnşaat sektöründe de start-up şirketleri düşünerek baştan ev-ofis modelinde inşa edilen binalar, otel modelinde tasarlanan residanslar gibi inovasyonları görüyoruz.

Gıdada ballı yağ, çilekli peynir, kayısı ve fındık kreması, sürülebilir bal ve helva gibi çok sayıda birleştirici inovasyon gerçekleşti ve sürekli yenileri gelmeye devam ediyor. Geleneksel tadlar ile yeni formları birleştiren gıdalar çıkıyor.

Son dönemde şirket organizasyonlarında da önemli değişiklikler yaşanıyor. Birçok büyük şirket inovasyon yönetiminin koordinasyonundan sorumlu tepe yöneticilerini belirledi. Eczacıbaşı Holding, tek sorumluluğu inovasyon olan İnovasyon Koordinatörünü atadı. Önümüzdeki dönemde şirketlerin önündeki en önemli aşama tekil inovasyonlar yapmak değil, inovasyon yönetiminin nasıl yapılabileceğini öğrenmek olacak.

Bütün bu gelişmeye rağmen Türkiye’nin henüz inovasyon olgunluğu yüksek bir ülke olduğu söylenemez.

Ali Özgenç
16.11.2011
Capital
 

 
  © 2012 Algoritma – Her Hakkı Saklıdır