Türkçe // English
 
   
 
“İş”in Geleceği
Mobil Hayat
Sosyal Medya ve Şirketler
Geleceğin Meslekleri
Bölgeler Nasıl Kalkınır?
Her Başarısızlık Bir Sıçrama Taşıdır.
2012’de Şirketleri Etkileyecek 10 Trend
Dünyada İnovasyonun Durumu
Türkiye’de İnovasyon Yükseliyor
Steve Jobs’un Ardından
İnovasyonlar nasıl tutundurulur?
Yaratıcılık yeterli mi?
İnovasyon Ekonomisinin Çalışanları
Neyin Fırtınası?
İnovasyon Geliyorum Der
Kamu İnovasyonun Neresinde?
Öncü Kullanıcı Metodu
Bir İnovasyon Makinası
İş Modeli İnovasyonu
Girişimcilik ve İnovasyon
Kalite ve İnovasyon
İnovasyon Gündemin Başında
Eski Fikir İnovasyonu
Bildiğimiz yönetim demode mi?
İnovasyonun 5N1K’sı
İnovasyon Değil, İnovasyon Yönetimi!
Değişim Yönetimi
Yeni İş Fikirleri
İnovasyon Ama Nasıl?
Birleştirici İnovasyonlar
İnsan Kaynaklarının Önemi Artacak
Gelecek İçin Rekabet
İnovasyonun Adında Kalmak
İnovasyoncu kimdir?
Fikir Yönetimi
İnovasyonun Sanal Ortamı
Maliyet İnovasyonu
İnovasyon Hangi Ortamlarda Gelişir?
Krizin Panzehiri İnovasyon
ArGe ve İnovasyon
İnovasyonla Ekonomik Zorlukları Aşmak
İnovasyon Paradoksu
Globalleşme ve İnovasyon
Bütün zamanların en büyük inovasyonu
İnovasyon Liderliği
İnovasyon Bağışıklık Sistemi
İnovasyon Müşteriden mi Başlar?
Değer İnovasyonu
Şirketiniz İnovasyon Kültürü’nün Neresinde?
Türkiye’de inovasyon var mı?
Yanan Platform Etkisi Yaratmak
İnovasyon kimin işidir?
İnovasyon neden önemli?
Steve Jobs’un Ardından

Steve Jobs’un ölümü ile dünya önemli bir inovasyoncuyu kaybetti. Jobs, ilk olarak 36 yaşında bir iş dergisinin kapağına “PC’nin Geleceği” başlıklı bir haberle çıktığında dikkatimi çekmişti ve o zamandan beri ilgi ile izliyordum. Kendi kurduğu şirketten kendi getirdiği CEO tarafından uzaklaştırıldı. Daha sonra şirketin kötüye gitmesi ile geri çağırıldı ve Apple’ı dünyanın en inovatif ve en başarılı şirketi haline getirdi.

Suriye asıllı bir baba ve üniversite öğrencisi bir anneden dünyaya geldi ve evlatlık verildi. Parlak bir öğrenci değildi. Ailesi okul masraflarını karşılayamayınca bir sömestr okuduktan sonra üniversiteden kaydını sildirdi ve kayıtsız olarak kendi istediği derslere devam etti. Öte yandan girişimci tarafı çok küçükken ortaya çıktı. 13 yaşındayken HP’nin başkanını arayıp kendine bedava entegre devreler vermesi için ikna etti. Hayatı boyunca beklentilerini hep çok yükseğe koydu. Bir Apple çalışanı, onun etrafında yarattığı ortama “Gerçekliği Çarpıtma Alanı” adını vermişti. Herkesi en olmayacak şeylere ikna edebiliyordu. Başlangıçta şirket çalışanlarına dönük olan bu etki, daha sonra yaptığı ürün lansman konuşmalarına da yansıdı. Karizmatik bir stili, boyun eğmez bir kararlılığı, ve başkalarınca gerçekçi bulunmayan zaman planları vardı.

APPLE’IN BAŞARI FORMÜLÜ
Jobs’un getirdiği yerde Apple dünyanın, en büyük müzik perakendecisi, en prestijli akıllı telefon üreticisi, mağaza başına en kârlı bilgisayar perakendecisi, ve 2008 yılında açtığı uygulamalar mağazası App Store ile en büyük yazılım distribütörü haline geldi. Steve Jobs’un ikinci kez göreve geldiği son ondört yılda Apple’ın hisse değeri 110 kat arttı. Daha önceden rakip olmadığı Nokia, Samsung, Sony gibi şirketlerle mobil cihazlar alanında karşı karşıya geldi. Yıllarca üstüste kazandığı dünyanın en inovatif şirketi ünvanıyla “Apple yapar, diğerleri onu izler” konumlamasını bir kere değil, birkaç örnekle kabul ettirdi.

Apple’ı gerçekten başarılı yapan ve diğerlerinden ayıran özellikler nelerdi?

Yaptığı İşe Anlam Yükleme – Steve Jobs,John Sculley’i CEO olarak Pepsi’den alırken “ömrünün geri kalanını şekerli su satarak mı geçirmek istiyorsun, yoksa dünyayı değiştirmek mi?” demişti.

Tutkulu Olma
– Jobs hep ideal bir güzelliğin ve detaylarda mükemmelliğin peşinden koştu. Bu, ürün tanıtım konuşmalarında da açıkça yansıyordu.

İnovatif Olma
– Apple yaptığı her üründe sıradan olmayanı aradı. Ne ilk akıllı telefonu ne de ilk mp3 çaları Apple yapmadı. Fakat her iki alanı da ciddi inovasyonlarla yeniden tanımladı. Değer yaratmanın tek yolunun inovasyon olduğu bütün çalışanlarca benimsendi ve DNA’nın bir parçası haline geldi.

En İyisini Yaparak Şaşırtma – Apple’ın geliştirdiği birçok ürün ve hizmet endüstri standardı ve referans noktası haline geldi.

Mühendislik ve Tasarımı Biraraya Getirme – Apple’ın son on yıldaki ürünleri hem fonksiyon olarak, hem de dizayn olarak herkesin almak istediği ürünler oldu.

ŞİMDİ NE OLACAK?
Steve Jobs’un ölümcül hastalığı ve basına yansıyan günden güne eriyen görüntüsüyle, Apple’ın Jobs’dan sonra inovasyon makinasını çalıştırmaya devam edip edemeyeceği tartışılır olmuştu. Jobs karizmatik stili, büyüleyici heyecanı, kolları sıvayarak bizzat detaylara girmesi, mübalağa becerisi, insanları yatıştırma yeteneği, pazarlama becerileri, kendi fikirleri ve diğerlerinin fikirlerini toplaması ve kullanabilmesi ile bazılarınca tatsız bulunan tarzına rağmen bütün bir şirketi arkasından sürükleyebiliyordu. Liderlik stili ve müthiş etkisiyle Apple’ı her yıl kendini aşacak bir formda tutmayı başarıyordu. Böyle bir kişinin ardından iş dünyasının, yatırımcıların, sadık Apple müşterilerinin “şimdi ne olacak” diye sormasından daha doğal birşey olabilir mi?

Apple’ı bugüne kadar başarılı kılan, karizmatik lidere dayanan inovasyon modelinin sürdürülmesi artık imkansız. Şirketin başarılı olmaya devam edebilmesi için inovasyon kültürünün yeniden inşa edilmesi şart. Bunun da tek yolu, yine çok inovatif bir şirket olan Google’da olduğu gibi, bir fikirler pazaryeri oluşturmak ve liderliğin dağıtılması gibi görünüyor.

Steve Jobs Apple’ı Apple yaptı. Apple dünyanın piyasa değeri en yüksek şirketi konumlamasına erişti. Bu yazı yazıldığında piyasa değeri 387 milyar Dolar idi. Dünyanın en inovatif ve en başarılı şirketi oldu. Jobs liderliğinde Apple, bilgisayar, yazılım, müzik, cep telefonu, ve belki medya da dahil olmak üzere bir değil birçok endüstriyi yeniden yarattı. Şimdi şirketin önündeki zorlu hedef Apple’ı Apple yapan özelliklerle Steve Jobs’un bıraktığı muhteşem mirası yere düşürüp kırmadan daha ileriye götürmek olacak.

Ali Özgenç
17.10.2011
Capital
 

 
  © 2012 Algoritma – Her Hakkı Saklıdır