Türkçe // English
 
   
 
“İş”in Geleceği
Mobil Hayat
Sosyal Medya ve Şirketler
Geleceğin Meslekleri
Bölgeler Nasıl Kalkınır?
Her Başarısızlık Bir Sıçrama Taşıdır.
2012’de Şirketleri Etkileyecek 10 Trend
Dünyada İnovasyonun Durumu
Türkiye’de İnovasyon Yükseliyor
Steve Jobs’un Ardından
İnovasyonlar nasıl tutundurulur?
Yaratıcılık yeterli mi?
İnovasyon Ekonomisinin Çalışanları
Neyin Fırtınası?
İnovasyon Geliyorum Der
Kamu İnovasyonun Neresinde?
Öncü Kullanıcı Metodu
Bir İnovasyon Makinası
İş Modeli İnovasyonu
Girişimcilik ve İnovasyon
Kalite ve İnovasyon
İnovasyon Gündemin Başında
Eski Fikir İnovasyonu
Bildiğimiz yönetim demode mi?
İnovasyonun 5N1K’sı
İnovasyon Değil, İnovasyon Yönetimi!
Değişim Yönetimi
Yeni İş Fikirleri
İnovasyon Ama Nasıl?
Birleştirici İnovasyonlar
İnsan Kaynaklarının Önemi Artacak
Gelecek İçin Rekabet
İnovasyonun Adında Kalmak
İnovasyoncu kimdir?
Fikir Yönetimi
İnovasyonun Sanal Ortamı
Maliyet İnovasyonu
İnovasyon Hangi Ortamlarda Gelişir?
Krizin Panzehiri İnovasyon
ArGe ve İnovasyon
İnovasyonla Ekonomik Zorlukları Aşmak
İnovasyon Paradoksu
Globalleşme ve İnovasyon
Bütün zamanların en büyük inovasyonu
İnovasyon Liderliği
İnovasyon Bağışıklık Sistemi
İnovasyon Müşteriden mi Başlar?
Değer İnovasyonu
Şirketiniz İnovasyon Kültürü’nün Neresinde?
Türkiye’de inovasyon var mı?
Yanan Platform Etkisi Yaratmak
İnovasyon kimin işidir?
İnovasyon neden önemli?
Sosyal Medya ve Şirketler

Facebook’un problemli halka açılışı ile sosyal medya bir kez daha gündeme geldi. İnternet teknolojisinin Web 2.0 olarak anılan evreye geçmesiyle varlık kazanan sosyal medya, kullanıcıları arasında bilgi paylaşımı ve işbirliğini üst noktaya taşıdı. Twitter, Facebook, LinkedIn, YouTube gibi uygulamalarla önemli birer işe dönüşen sosyal teknolojiler iş dünyasını da zorlamaya başladı. Global halkla ilişkiler şirketi Burson-Marsteller’in 2011 yılında yaptığı Sosyal Medya araştırmasına göre dünyanın en büyük 100 şirketinden 84’ü en az bir uygulama kullanıyor. Şirketlerin %77’si öne çıkan sosyal platform olan Twitter’ı kullanıyorlar. Türkiye’de birçok şirket de Twitter ve Facebook’u bir şekilde kullanıyor. Twitter paydaşlarla gerçek zamanlı ilişki kurmak için, Facebook ise bir cemiyet oluşturmak için en uygun medyalar. Facebook Türkiye’de de %40 penetrasyona ulaşmış. Demek ki toplumun her kesiminden insan var Facebook’ta.

NEDEN SOSYAL MEDYA?
Eskiden reklam ve halkla ilişkiler faaliyetleri ile kontrollü ve tek yönlü bir iletişim sürdüren şirketler şimdi büyük ölçüde kontrolleri dışında yeni bir iletişim kanalı ile karşı karşıyalar. Sosyal medyayı şirketler birkaç şekilde kullanıyorlar:
    • Sosyal medyayı olumsuz haberleri önleyebilmek için denetlemeye çalışanlar,
    • Bir pazarlama aracı olarak kullananlar,
    • Ürün ve hizmetlerle ilgili bilgi toplama aracı olarak kullananlar,
    • Çalışanların iletişimi ve işbirliği için kullananlar.

Tabii ki bunların birkaçını birden yapanlar da var. Ayrıca bir de sosyal medyayı görmezden gelenler de var. Özellikle tüketiciye dönük ürün üreten şirketlerde bu pek doğru bir davranış değil. Çünkü “şikayetlerinizi bize, memnuniyetinizi dostlarınıza bildirin” yaklaşımı artık çalışmıyor ve herşey herkesle paylaşılıyor. Bu şeffaflık ortamında, iletişim koridorunu siz doldurmazsanız başkaları sizin adınıza dolduruyor. Herşeyin hızlandığı bir dünyada artık müşteriler gerçek bir insana ulaşma umuduyla sayısız menüden geçeceğini bildiği, şirket dışına ihale edilmiş çağrı merkezlerinde dakikalar harcamak istemiyor. Şirket sitelerinden kime ulaşacağını, ve yanıtlanıp yanıtlanmayacağını bilmediği mailler atarak akibetini günlerce beklemek de istemiyor. Bu da şirketlerin müşteriye hızlı ve tatmin edici bir kanal açmasının önemini arttırıyor. Örneğin Samsung Twitter’da @SamsungService hesabını yalnız bu amaç için kullanıyor.

Pazarlamada da sosyal medya, düşük maliyetle geniş bir erişim sağlama, müşterilerle vakit geçirdikleri ortamlarda bir dialog oluşturma, müşterilerin kendilerine benzer insanlara güvenmesinden faydalanma gibi amaçlara hizmet ediyor.

ÖĞREN YA DA KURBANI OL!
2008 yılında yayımlanan “Groundswell” adlı kitapta Charlene Li ve Josh Bernoff sosyal medyanın şirketlerin ya kullanmasını öğrenecekleri ya da kurbanı olacakları güçlü bir iletişim aracına dönüştüğünü tartışıyorlar. Öte yandan, McKinsey’in 2011 yılında yaptığı sosyal teknolojiler araştırmasına göre, şirketler sosyal medyayı bir iletişim aracı olarak benimsemekte tereddütlü davranıyorlar. Hatta bir önceki yıl yapılan araştırmaya göre bu konuda harcamalarını azaltan şirketler de var. Şirketlerin %15’inden azı bir önceki yıla göre gelişme sağlamışlar. Özellikle yüksek teknoloji, telekom, ve danışmanlık sektörlerinde sosyal medya kullanımı daha yaygın görünüyor.

Sosyal teknolojilerin dışa dönük uygulamalar dışında içe dönük kullanımları da var. McKinsey araştırmasına göre dışa dönük kullanım içe dönük uygulamalardan fazla. Birçok şirketin sosyal medya sitelerine erişimi yasakladığı düşünülürse bu pek de şaşırtıcı bir durum değil. Aslında şirketlerin Facebook gibi uygulamalarda geçirilen zaman ile ilgili endişelerini anlamak mümkün. Buralardan sürekli gelen mesajlar ciddi bir dikkat dağınıklığı yaratabilir. Ancak artık çalışanların cebinde akıllı telefonlar, tabletler, phablet’ler (telefonla tablet arası cihazlar) var ki, bunlar da sürekli internete bağlı. O halde korkunun ecele faydası yok! Ben şirketlerin çalışanların zamanını denetlemekten vazgeçip, aldıkları sonuçlara bakmalarının zamanının geldiğini düşünüyorum. Ayrıca grup teşvikleri ve 360° değerlendirme ile çalışanların birbirini denetlemesi de inovatif şirketlerde uygulanan iyi bir yaklaşım.

Burada bir de sosyal medya ile sosyal teknolojiler arasındaki ayrımı yapmak lazım. Sosyal medya herkesin kullanımına açık Facebook, Twitter, YouTube gibi platformlarla örneklenebilir. Sosyal teknolojiler ise bu platformları sağlayan altyapı. Sosyal teknolojileri kullanarak şirket içine ve kontrollü biçimde dışına dönük paylaşımı ve iletişimi sağlayan birçok şirket var. Bu paylaşım genelde şirket-içi çalışan yazılım paketleriyle oluyor.
Uygulama da, fikir yönetimi sistemleri, forumlar, wikiler, kurumsal bloglar, RSS beslemesi, iç arama motorları gibi ortamlarla sağlanıyor.

Ali Özgenç
18.06.2012
Capital

 

 
  © 2012 Algoritma – Her Hakkı Saklıdır