Türkçe // English
 
   
 
“İş”in Geleceği
Mobil Hayat
Sosyal Medya ve Şirketler
Geleceğin Meslekleri
Bölgeler Nasıl Kalkınır?
Her Başarısızlık Bir Sıçrama Taşıdır.
2012’de Şirketleri Etkileyecek 10 Trend
Dünyada İnovasyonun Durumu
Türkiye’de İnovasyon Yükseliyor
Steve Jobs’un Ardından
İnovasyonlar nasıl tutundurulur?
Yaratıcılık yeterli mi?
İnovasyon Ekonomisinin Çalışanları
Neyin Fırtınası?
İnovasyon Geliyorum Der
Kamu İnovasyonun Neresinde?
Öncü Kullanıcı Metodu
Bir İnovasyon Makinası
İş Modeli İnovasyonu
Girişimcilik ve İnovasyon
Kalite ve İnovasyon
İnovasyon Gündemin Başında
Eski Fikir İnovasyonu
Bildiğimiz yönetim demode mi?
İnovasyonun 5N1K’sı
İnovasyon Değil, İnovasyon Yönetimi!
Değişim Yönetimi
Yeni İş Fikirleri
İnovasyon Ama Nasıl?
Birleştirici İnovasyonlar
İnsan Kaynaklarının Önemi Artacak
Gelecek İçin Rekabet
İnovasyonun Adında Kalmak
İnovasyoncu kimdir?
Fikir Yönetimi
İnovasyonun Sanal Ortamı
Maliyet İnovasyonu
İnovasyon Hangi Ortamlarda Gelişir?
Krizin Panzehiri İnovasyon
ArGe ve İnovasyon
İnovasyonla Ekonomik Zorlukları Aşmak
İnovasyon Paradoksu
Globalleşme ve İnovasyon
Bütün zamanların en büyük inovasyonu
İnovasyon Liderliği
İnovasyon Bağışıklık Sistemi
İnovasyon Müşteriden mi Başlar?
Değer İnovasyonu
Şirketiniz İnovasyon Kültürü’nün Neresinde?
Türkiye’de inovasyon var mı?
Yanan Platform Etkisi Yaratmak
İnovasyon kimin işidir?
İnovasyon neden önemli?
Öncü Kullanıcı Metodu

İnovasyonların benimsenmesi ve pazarda bir yer edinmeleri bir süreç. İnovasyon ne kadar karmaşık ve mevcuttan ayrılan bir yapıda ise, bu süreç de o kadar zorlu bir hale geliyor. Ürün ve hizmet inovasyonlarını ilk olarak meraklı bir kitle kullanıyor. Bu “erken benimseyenler” grubu aynı zamanda ürün ile ilgili izlenimlerini diğerleri ile paylaşıyor. Ayrıca ürünün mükemmelleştirilmesi için deneyimlerini üreticiler ile de paylaşmaya hazırlar. Bu nedenle şirketlerin bu kullanıcıları yakından izlemesi hatta kullanması gerekiyor.

Erken benimseyenler, bir anlamda yeni bir ürünün üzerlerinde test edilmesine razı olmuş kişiler. Yani bir çeşit şirket kobayları. Peki onları bunu kabul etmeye iten ne? En başta ilk olmanın ve başka kimsede olmayan birşeyi kullanmanın verdiği haz. Eğer endüstriyel bir üründen bahsediyorsak, o ürünün sağlaması beklenen artı değer. Geçenlerde katıldığım bir konferansta Ford Otosan Genel Müdürü Nuri Otay, Ford sisteminde öncü olarak Türkiye’de kullanılan temassız kaynak robotlarından ve bunların getirdiği verimlilikten bahsediyordu. Bir başka motivasyon ise yeni ürünün müşterilerin yapmaya çalıştığı bir işe çözüm getiriyor olması. İhtiyaçların karşılanmadığı veya iyi karşılanamadığı bir yerde yeni bir çözüm doğuyorsa erken benimseyenler ondan yararlanmak istiyorlar.

Örneğin bilişim teknolojileri sektöründe Beta diye bir kavram var. Beta versiyon henüz tamam olmayan ve gerçek anlamda kullanıma sunulmamış bir ürünü ifade ediyor. Kullanıcılar üründe çıkabilecek sorunlara karşı uyarılıyorlar. Ancak buna rağmen, ben dahil, çok sayıda insan Beta ürünleri kullanmakta duraksamıyor. Beta ürünleri kullanırken ortaya çıkan sorunlarla ilgili verilen geri bildirimler en iyi müşteri deneyimini yaratacak ürünü geliştirmekte kullanılıyor.

TRENDLERİN ÖNÜNDE GİDENLER
Erken benimseyenlerin de ötesinde, bir de “öncü kullanıcılar” grubu var ki bunlar daha ürün ve hizmetler ortaya çıkmadan onları doğru yönde yönlendirebilecek kişiler. Öncü kullanıcılar terimi ilk olarak 1986’da MIT Üniversitesinden Eric von Hippel tarafından kullanıldı. Von Hippel öncü kullanıcıları, pazarda ortaya çıkacak bir ihtiyacı pazarın genelinden önce yaşayan, ve bu ihtiyacın karşılanmasından öncelikle fayda sağlayacak kişiler olarak tanımlıyor. Öncü kullanıcılar pazarda olması gereken bir ürün ile ilgili bilgi sahibi insanlar. Pazarda eksik olan bir ürünü tarif edebilecek, mevcut çözümlerin eksiklerini, sorunlarını söyleyebilecek yetenek ve birikimdeler. Trendlerin önünde gidiyorlar. Onların bugün ihtiyaç olarak gösterdikleri şeyler, bir süre sonra pazarın tam ortasına oturma gücünde.

Öncü kullanıcılar kendi ihtiyaçları için ürün arayışında kişiler olabilir. Von Hippel’e göre ABD’deki cerrahların %22’si kendi ameliyat aletlerini geliştiriyor veya farklılaştırıyorlar. Fotoğraf ekipmanlarında da benzer bir durum söz konusu. Bugün yaygın kullanılan dağ bisikleti, dağlarda spor yapmak isteyen bir meraklı grubu tarafından geliştirildi, ilk enerji içeceği ise bir Amerikan üniversite takımı tarafından. Linux işletim sistemi ve mobil cihazlar için uygulamaların çoğu da öncü kullanıcılar tarafından geliştirildi ve geliştiriliyor.

Ürünleri uç noktada kullanan sektör içi veya sektör dışı öncü kullanıcı örnekleri de olabilir. Lastiklerde inovasyon için üreticiler genelde yarış pistlerindeki zorlu şartlara bakarlar. Bir buzdolabı şirketi, otellere, soğuk hava depolarına, marketlere bakabilir.

İSABETLİ ÜRÜNLER
Pazarın sınır noktaları aynı zamanda en yüksek inovasyon ve büyüme potansiyelinin olduğu yerler. Henüz karşılanmamış ihtiyaçlar ile değerlendirilmemiş fırsatlar burada buluşuyor. Akıllı şirketler, bu potansiyeli değerlendirebilmek için öncü kullanıcı metodunu bir pazar araştırma aracı olarak kullanıyorlar. Bu metodun temel varsayımı, yeni ürün ve hizmet ihtiyaçları ile ilgili en zengin ve derin içgörünün, pazarın önünde giden az sayıda öncü kullanıcıda olduğu. Geleneksel pazar araştırma metodları pazarın göbeğindeki genel kullanıcılardan bilgi topluyor. Öncü kullanıcı metodu ise pazarın sınırındaki öncülerden. Biri bugünkü ürünlerde yapılacak geliştirme çalışmaları için faydalı, diğeri ise çarpıcı inovasyonları ortaya koyabilmek için.

Öncü kullanıcıları bulmak çok kolay değil, ama kesinlikle bu zahmete girmeye değer. Bu kullanıcılardan bazıları sizi de bulabilir veya gönüllü olabilirler ve size bir sonraki inovasyonunuz için gereken içgörüyü sağlayabilirler. Peki bu kişiler bu değerli bilgileri sizinle niye paylaşıyorlar? Çünkü bu inovatif ürün ve hizmetlere ihtiyaçları var, ve onları kendileri geliştirecek zamana, paraya veya motivasyona sahip değiller.

Öncü kullanıcı metodu, inovasyon içgörüsü oluşturmada gerekli bilgiyi erken, düşük maliyetle, beklentilere iyi bir uyumla, ve bizzat müşterilerin tanımıyla yakalamak için üzerinde durulması gereken bir metod.

Ali Özgenç
15.02.2011
Capital
 

 
  © 2012 Algoritma – Her Hakkı Saklıdır