Türkçe // English
 
   
 
“İş”in Geleceği
Mobil Hayat
Sosyal Medya ve Şirketler
Geleceğin Meslekleri
Bölgeler Nasıl Kalkınır?
Her Başarısızlık Bir Sıçrama Taşıdır.
2012’de Şirketleri Etkileyecek 10 Trend
Dünyada İnovasyonun Durumu
Türkiye’de İnovasyon Yükseliyor
Steve Jobs’un Ardından
İnovasyonlar nasıl tutundurulur?
Yaratıcılık yeterli mi?
İnovasyon Ekonomisinin Çalışanları
Neyin Fırtınası?
İnovasyon Geliyorum Der
Kamu İnovasyonun Neresinde?
Öncü Kullanıcı Metodu
Bir İnovasyon Makinası
İş Modeli İnovasyonu
Girişimcilik ve İnovasyon
Kalite ve İnovasyon
İnovasyon Gündemin Başında
Eski Fikir İnovasyonu
Bildiğimiz yönetim demode mi?
İnovasyonun 5N1K’sı
İnovasyon Değil, İnovasyon Yönetimi!
Değişim Yönetimi
Yeni İş Fikirleri
İnovasyon Ama Nasıl?
Birleştirici İnovasyonlar
İnsan Kaynaklarının Önemi Artacak
Gelecek İçin Rekabet
İnovasyonun Adında Kalmak
İnovasyoncu kimdir?
Fikir Yönetimi
İnovasyonun Sanal Ortamı
Maliyet İnovasyonu
İnovasyon Hangi Ortamlarda Gelişir?
Krizin Panzehiri İnovasyon
ArGe ve İnovasyon
İnovasyonla Ekonomik Zorlukları Aşmak
İnovasyon Paradoksu
Globalleşme ve İnovasyon
Bütün zamanların en büyük inovasyonu
İnovasyon Liderliği
İnovasyon Bağışıklık Sistemi
İnovasyon Müşteriden mi Başlar?
Değer İnovasyonu
Şirketiniz İnovasyon Kültürü’nün Neresinde?
Türkiye’de inovasyon var mı?
Yanan Platform Etkisi Yaratmak
İnovasyon kimin işidir?
İnovasyon neden önemli?
İnovasyon Geliyorum Der

Bir sonraki büyük inovasyon bazen şirketlerin gözünün önünde duruyor ancak onu göremiyorlar. İyi bir içgörü oluşturma yeteneğini şirkete kazandırmak, inovasyonları başlatabilmek için çok ama çok önemli. Aksi halde sizin bulduğunuz ama kullanmadığınız birşeyi başkaları alıp sizden daha kârlı bir hale gelebilirler.

Veteriner ilaçlarında dünya liderlerinden olan İsviçre’li bir ilaç şirketi bu ilaçların hiçbirini kendi geliştirmeden işe başladı. Büyük ilaç şirketleri, insanlar için geliştirilen ve farklı şekilde dozlanınca hayvanlar üzerinde çok başarılı olan antibiyotik gibi ilaçları bu sektöre satmayı uygun görmeyince, İsviçre’li şirket ilaçlarının hayvanlar üzerinde başarısından mahçup olan büyük şirketlerden bu teknolojileri çok uygun şekilde lisansladı. İnsanlarda kullanılan ilaçlar daha sonra ciddi fiyat sınırlamaları ile karşılaşınca bu İsviçre’li şirket çok daha kârlı bir hale geldi.

İNOVASYON İŞARETÇİLERİ
İnovasyon ihtiyacına işaret eden çeşitli kaynaklar olabilir. Yönetim bilgesi Peter Drucker 1985 yılında yazdığı İnovasyon ve Girişimcilik adlı kitabında bunları, Beklenmedik Başarı veya Başarısızlıklar, Süreç İhtiyaç ve Zayıflıkları, Algılama ve Gerçek Arasındaki Uyumsuzluklar, Endüstri ve Pazar Değişimleri, Demografik Değişimler, Yeni Teknoloji ve İş Bilgileri, ve Tüketici Tavır ve Önceliklerindeki Değişim olarak özetliyor. Bu gelişme ve değişimler etrafımızda sürekli gerçekleşiyor. Bunları doğru okumasını bilen şirketler inovasyon fırsatlarını yakalayabiliyorlar.

Büyük şirketlerin böyle durumlarda fırsatı değerlendirememelerinin en önemli nedenlerinden biri işlerini dar bir çerçevede ve kendi yerleşik sistemlerine göre tanımlamaları, ve iş modelleri üzerinde yenilikler yapamamaları. Böyle bir örnek 1970’lerin başlarında Amerika’da büyük entegre çelik tesisleri ile mini-haddehaneler arasında yaşandı. Mini-haddehaneler, hurda metallerden başlayan ve elektrik ark ocakları kullanan çok rekabetçi çelik üretim tesisleri. Büyük şirketlerin girmek istemediği pazarın alt tarafında işe başlayan mini-haddehaneler esneklikleri, maliyet yapıları, ve gelişen kaliteleri ile giderek pazarın üst tarafında entegre çelik üreticileri ile rekabete başladılar ve bir boynuzun kulağı geçmesi hikayesi yaşandı. Benzer bir olayda, PC’nin adım adım gelişini kabul etmek istemeyen Digital Equipment Corporation şirketinin sahibi Ken Olsen 1977 yılında Dünya Fütüristler Derneği Kongresi’nde yaptığı konuşmada, “bir insanın evine bilgisayar alması için hiçbir neden yoktur” diyordu. 1990-1995 arasında sürekli zarar eden DEC, 1998 yılında Compaq tarafından satın alındı. Bugün ise artık Bulut Bilişim uygulamaları ile PC’nin yok olacağı konuşuluyor. Bulut Bilişim, insanların bulundukları yerden ve kullandıkları cihazdan bağımsız olarak, sunucularda tutulan kendileri ile ilgili her türlü bilgiye güvenli bir şekilde ulaşabilmelerini sağlıyor. PC için işletim sistemi ve uygulama geliştiren büyük şirketlerin ne olacağını zaman gösterecek.

İnovasyon fırsatları demografik gelişmelerden de çıkabiliyor. Japonya, Amerika ve Almanya’da 1960 sonrası doğum oranlarındaki ciddi düşüş özellikle seri üretim tipi işlerde robot kullanımını gündeme getirdi.Japonya’nın robot kullanımında önde gitmesi teknolojik öncülükten değil, doğum oranında azalmanın Japonya’da daha erken yaşanması ile ilgili idi. Nitekim o dönemde Japon fabrikalarında kullanılan robotların çoğu Amerika’dan geliyordu. Karşılanamayan bir ihtiyacı herkesten önce görüp akıllı bir çözüm üreten inovasyonlar çok başarılı olabilir, ve diğerleri adım atana kadar öncü olan şirkete büyük avantaj sağlayabilir.

BAKMA İLE GÖRME ARASINDAKİ FARK
Karşılanamayan ihtiyaçları herkesten önce görebilmenin yolu büyük ölçüde trendleri ve bunların kesişme noktalarını yakından izlemekten geçiyor. Örneğin şu trendlerin biraraya geldiği noktaları düşünün:
    • Gerçek dünya ile “online” dünya arasındaki çizgi giderek bulanıklaşıyor.
    • İnsanlar kendilerine bir dünya kurmak ve onu yanlarında taşımak istiyorlar.
    • İnsanların anında ve alakalı bilgiye olan açlığı artıyor.

Bu trendlerin kesiştiği noktadan nasıl bir hikaye çıkar? Bundan, çok değil dört beş yıl önce bu soruyu kendilerine soran şirketler çeşitli inovasyonlar üzerinde çalışmaya başladılar ve bugünkü akıllı telefonlar veya tabletler gibi cihazlarda birçok fonksiyonun biraraya geldiği “yakınsama” uygulamaları, gerçek dünyanın üzerine internetteki bilgileri yapıştıran ve hayatı kolaylaştıran “Eklemlenmiş Gerçeklik” uygulamaları, Lokasyon-Bazlı Servisler,
Geobilgi uygulamaları, Bulut Bilişim teknolojisi gibi inovasyonlar ortaya çıktı. Bunları ürünlerine, hizmetlerine yansıtan şirketler diğerlerini gölgede bıraktılar. İnovasyon geliyorum der. Eğer fırsatları siz okuyamazsanız bir başkası okur.

Ali Özgenç
17.06.2011
Capital
 

 
  © 2012 Algoritma – Her Hakkı Saklıdır