Türkçe // English
 
   
 
“İş”in Geleceği
Mobil Hayat
Sosyal Medya ve Şirketler
Geleceğin Meslekleri
Bölgeler Nasıl Kalkınır?
Her Başarısızlık Bir Sıçrama Taşıdır.
2012’de Şirketleri Etkileyecek 10 Trend
Dünyada İnovasyonun Durumu
Türkiye’de İnovasyon Yükseliyor
Steve Jobs’un Ardından
İnovasyonlar nasıl tutundurulur?
Yaratıcılık yeterli mi?
İnovasyon Ekonomisinin Çalışanları
Neyin Fırtınası?
İnovasyon Geliyorum Der
Kamu İnovasyonun Neresinde?
Öncü Kullanıcı Metodu
Bir İnovasyon Makinası
İş Modeli İnovasyonu
Girişimcilik ve İnovasyon
Kalite ve İnovasyon
İnovasyon Gündemin Başında
Eski Fikir İnovasyonu
Bildiğimiz yönetim demode mi?
İnovasyonun 5N1K’sı
İnovasyon Değil, İnovasyon Yönetimi!
Değişim Yönetimi
Yeni İş Fikirleri
İnovasyon Ama Nasıl?
Birleştirici İnovasyonlar
İnsan Kaynaklarının Önemi Artacak
Gelecek İçin Rekabet
İnovasyonun Adında Kalmak
İnovasyoncu kimdir?
Fikir Yönetimi
İnovasyonun Sanal Ortamı
Maliyet İnovasyonu
İnovasyon Hangi Ortamlarda Gelişir?
Krizin Panzehiri İnovasyon
ArGe ve İnovasyon
İnovasyonla Ekonomik Zorlukları Aşmak
İnovasyon Paradoksu
Globalleşme ve İnovasyon
Bütün zamanların en büyük inovasyonu
İnovasyon Liderliği
İnovasyon Bağışıklık Sistemi
İnovasyon Müşteriden mi Başlar?
Değer İnovasyonu
Şirketiniz İnovasyon Kültürü’nün Neresinde?
Türkiye’de inovasyon var mı?
Yanan Platform Etkisi Yaratmak
İnovasyon kimin işidir?
İnovasyon neden önemli?
Her Başarısızlık Bir Sıçrama Taşıdır.

İnovasyon projeleri her zaman başarıdan başarıya koşmayabilir. Dışardan bakan biri yalnızca ortaya çıkan sonucu gördüğü için o sonuca hangi yollardan geçerek varıldığını bilemez. Birçok inovasyon, geriye dönüp bakıldığında çok aşikar görünür. Hatta bazı ürün inovasyonlarına baktığınızda, “ben bunu nasıl düşünemedim” hissine kapılabilirsiniz. Ancak inovasyon projesi ürün o noktaya gelene kadar birçok hendek atlamış, çeşitli çıkmaz sokaklardan dönmüş olabilir. Açıkçası, bu gibi zorluklardan ve çok sayıda başarısızlık adımlarından geçmiş olan inovasyonlar genelde sonuçta daha başarılı, daha çarpıcı, ve daha kalıcı olma fırsatını yakalarlar.

BAŞARISIZLIKLARLA İLERLEMEK
Amerikalı liderlik uzmanı ve yazar John Maxwell orijinal adı “Failing Forward” yani Başarısızlıklarla İlerlemek olan kitabında başarısızlıkları sıçrama taşına dönüştürmenin analizini yapıyor. Maxwell, sıradan insanlar ile sonuca giden insanlar arasındaki farkın, başarısızlıkla ilgili algılarında ve başarısızlık karşısındaki tepkilerinde yattığını söylüyor ve ekliyor. “Başarısızlık tek bir olay değil, bir süreçtir.”

İnovasyonla ilgili konuşmalarımda hep verdiğim bir örnek nalburlarda satılan WD-40 adlı inovatif ürün. “Her eve lazım” kategorisine giren bu ürün, pas sökücü ve yağlayıcı olarak kullanılıyor. Ayrıca internette 2000 farklı kullanımından bahsediliyor. Burada enteresan olan ürünün adındaki 40 sayısı. Otuzdokuz tane başarısız deneme yaptıktan sonra kırkıncıda sonuca ulaşmışlar. Ürünün adı da böyle çıkmış. Bu örnek, hem inovasyonda ısrarcıların kazançlı çıkabildiğinin bir göstergesi, hem de işlerin her zaman kolay olmadığının. Ancak o kadar başarılı bir ürün ki bütün bir şirketi yıllarca taşımış.

Bugün devletin en üst kademelerinde yerli bir otomobilimiz olsun diye konuşuluyor. Filmi elli yıl geri sarın. 1961 yılında Devrim otomobili gösteri sürüşünde benzini bitip durduğunda, yani ilk başarısızlık veya talihsizlikte, proje öldürülmeseydi 2012’de Türkiye otomobil sanayiinde nerede olurdu acaba? Belki Hindistan’ın Tata’sına, veya Kore’nin Hyundai’sine bakarsak bunun yanıtını bulabiliriz.

Dünyanın en başarılı tasarım şirketlerinden IDEO’nun CEO’su Tom Kelley şirketlerin rakiplerini geçebilmeleri için, projelerin erken aşamalarında başarısız olmalarını, ve sık sık başarısız olmalarını öğütlüyor. Geç aşamalarda ve birçok etki üstüste binerek gelen başarısızlıklar hem daha maliyetli hem de projeyi geciktirme etkileri daha yüksek.

2011 yılında dünyanın en inovatif şirketlerinden biri seçilen Fast Retailing’in sahibi Tadashi Yanai Japonya’nın en zengin adamı olarak anılıyor. Yanai, “Başarılı görünebilirim ama çok sayıda başarısızlık yaşadım. İnsanlar başarısızlığı fazla ciddiye alıyorlar. Pozitif olmanız ve başarıyı gelecek sefer yakalayacağınıza inanmanız gerekir.” diyor.

BAŞARISIZLIKLARDAN BÜYÜK İNOVASYONLARA
Aksilikler, terslikler başarıya giden yolda önünüze çıkabilir. Bunlar hem üzerinde çalıştığınız konuyu olgunlaştırır, hem şirketin dayanıklılığını arttırır¸ hem de gelecekte yapılacak denemelere zemin hazırlayarak performans çıtasını yükseltir. Apple’ın yıllar önce piyasaya sürdüğü Newton adlı başarısız tabletin bugünkü iPad’in zeminini hazırladığı söylenebilir. Newton üretildiğinde hem pazar için erken bir ürün idi, hem de teknoloji henüz doğru noktada değildi.

Başarısızlıklar beklenmedik faydalar getirebilir ve inovasyonları tetikler. Meşhur Post-It örneğinde 3M şirketi güçlü bir zamk üzerinde çalışırken başarısız olmuş ve elinde oldukça zayıf bir zamk ile kalmış idi. Ar-Ge’de çalışan Art Fry adlı kişinin bu zamkı not kağıtlarına sürmesi ile yapışkan not fikri doğdu. Pazar araştırmaları çok küçük bir pazar potansiyeli göstermesine rağmen bu işe girildi ve 3M’in en karlı işlerinden biri doğdu. Başka bir örnekte fazla başarılı olmayan bir kalp ilacının yan etki olarak saç çıkarttığı görüldü ve dünyanın en başarılı saç ilaçlarından biri olan Rogaine piyasaya sürüldü.

Başarısızlığa insanların doğal tepkileri, kızgınlık, yelkenleri suya indirme, örtbas etme, vazgeçme gibi şeyler oluyor. Genellikle motive edici bir durum olarak algılanmıyor. Oysa burada kaçırılan önemli bir fırsat var. Başarısızlıklara toleransı olmayan bir şirkette çalışanlar hata yapmayı göze alabilirler mi? Herhangi bir konuda risk alıp deneme yaparlar mı? Yapsalar dahi, kalkıştıkları denemeler çok emniyetli tarafta olur ki bunlar da rekabet tablosunda şirket adına bir farklılık yaratmaz.

Şirketler için fark yaratacak olan, her bir başarısızlıktaki faydayı ve öğrenme faktörünü bulmak ve başarısızlığı bir sıçrama taşı yapmaktır. Şirketin, ne dünya yeni yönlere giderken eski başarılarına takılıp kalması, ne de yaşadığı başarısızlıkların esiri olması gerekir. Arka arkaya yaşanan başarısızlıklar, en büyük başarının yapı taşları olabilir.

Ali Özgenç
14.02.2012
Capital
 

 
  © 2012 Algoritma – Her Hakkı Saklıdır