Türkçe // English
 
   
 
“İş”in Geleceği
Mobil Hayat
Sosyal Medya ve Şirketler
Geleceğin Meslekleri
Bölgeler Nasıl Kalkınır?
Her Başarısızlık Bir Sıçrama Taşıdır.
2012’de Şirketleri Etkileyecek 10 Trend
Dünyada İnovasyonun Durumu
Türkiye’de İnovasyon Yükseliyor
Steve Jobs’un Ardından
İnovasyonlar nasıl tutundurulur?
Yaratıcılık yeterli mi?
İnovasyon Ekonomisinin Çalışanları
Neyin Fırtınası?
İnovasyon Geliyorum Der
Kamu İnovasyonun Neresinde?
Öncü Kullanıcı Metodu
Bir İnovasyon Makinası
İş Modeli İnovasyonu
Girişimcilik ve İnovasyon
Kalite ve İnovasyon
İnovasyon Gündemin Başında
Eski Fikir İnovasyonu
Bildiğimiz yönetim demode mi?
İnovasyonun 5N1K’sı
İnovasyon Değil, İnovasyon Yönetimi!
Değişim Yönetimi
Yeni İş Fikirleri
İnovasyon Ama Nasıl?
Birleştirici İnovasyonlar
İnsan Kaynaklarının Önemi Artacak
Gelecek İçin Rekabet
İnovasyonun Adında Kalmak
İnovasyoncu kimdir?
Fikir Yönetimi
İnovasyonun Sanal Ortamı
Maliyet İnovasyonu
İnovasyon Hangi Ortamlarda Gelişir?
Krizin Panzehiri İnovasyon
ArGe ve İnovasyon
İnovasyonla Ekonomik Zorlukları Aşmak
İnovasyon Paradoksu
Globalleşme ve İnovasyon
Bütün zamanların en büyük inovasyonu
İnovasyon Liderliği
İnovasyon Bağışıklık Sistemi
İnovasyon Müşteriden mi Başlar?
Değer İnovasyonu
Şirketiniz İnovasyon Kültürü’nün Neresinde?
Türkiye’de inovasyon var mı?
Yanan Platform Etkisi Yaratmak
İnovasyon kimin işidir?
İnovasyon neden önemli?
Girişimcilik ve İnovasyon

Televizyonda Endeavor Türkiye ve CNBC-e ortaklığında başlatılan ve Aytunç Kocabalkan’ın sunduğu Geleceği Görenler programını izliyorum. Programa Ali Sabancı, Gülden Yılmaz, Aynur Bektaş, ve Özcan Tahincioğlu katılıyorlar. TOBB ve Endeavor Türkiye işbirliğinde gerçekleşecek Global Girişimcilik Haftası ve Türkiye’de girişimciliğin nasıl gelişebileceği konuşuluyor.

NTV de aynı dönemde “Bir Fikrin mi Var?” adlı girişimcilik yarışma programını düzenliyor. 2007’den beri düzenlenen programın bu yeni ayağının destekçileri arasında GYİAD ve Özyeğin Üniversitesi gibi kuruluşlar var. Yine televizyonda yeni başlayan girişimcilere destek olmaya dönük bir başka program da “Dragon’s Den”. Bu programa katılan girişimcilerin ikna ettiği yatırımcılar, sunulan projelere ortak oluyorlar.

Bunlara ek olarak, ABD Başkanı Barack Obama’nın başlattığı Girişimcilik Zirvesi de 2011 yılında Türkiye’de yapılacak.

Ekonomik büyüme ile girişimcilik arasında pozitif bir ilişki olduğu konusunda bir fikir birliği var. Türkiye’ye baktığımızda da KOBİ’ler toplam istihdamın %80’ini oluşturuyorlar. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı 2006 verilerine göre Türk sanayi firmalarının %99.3’ü KOBİ’ler ve bunlar da sanayi kesiminde istihdamın %56’sını oluşturuyorlar.

İNSAN NİYE GİRİŞİMCİ OLUR?
Girişimci, Wikipedia’da yeni bir şirket, teşebbüs, veya fikre sahip olup, onun içerdiği riskler ve sonuçların sorumluluğunu önemli ölçüde üstlenen kişi olarak tanımlanıyor. İnsanların girişimci olmak için önde gelen nedenleri, gelirlerini arttırmak, iş güvencesine kavuşmak, ve bağımsız çalışmak yani kendi patronu olmak. Girişimciler genellikle yapmak istedikleri işi yapıyorlar, risk alıyorlar, fırsatları belirleyip yararlanıyorlar, engeller karşısında kararlılık sergiliyorlar, esnekler. Girişimcilerin önemli bir kısmı bilinen ve sıradan işleri yapıyorlar. Yani yapılagelen işlerden bir tane daha yapıyorlar. Endeavor Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu Türkiye’deki girişimcilerin %80’inin iş bulamadığı, yani mecbur kaldığı için kendi işini kurduğunu söylüyor. Öte yandan belli bir grup girişimci var ki bunlar yaratıcı ve inovasyoncular. Öngörü sahibiler. Herkesin baktığı yere bakıp, herkesin görmediği birşeyi görüyorlar.

İNOŞİMCİLER
Bugün 96.000 çalışanı ve 53 milyar Dolar cirosu ile dünyanın en büyük bilgisayar üreticisi olan Dell, Michael Dell’in Texas Üniversitesindeki yurt odasında 1.000 Dolar ile kuruldu. Dell’in kafasında, sipariş üzerine müşterinin istediği bilgisayarları üretip posta ile yollama şeklinde bir iş modeli inovasyonu vardı.

Disleksi hastalığı yüzünden okuma zorluğu olan Richard Branson, 16 yaşında okulu bırakıp Londra’da iş hayatına atıldı. 1971 yılında Virgin Records adlı ilk plak mağazasını açtı. 1980 yılında farklı bir iş modeliyle Virgin Havayollarını kurdu. Bugün çeşitli alanlarda 350 şirketi var.

Steve Jobs 1970’lerin başında Xerox’un PARC adlı Araştırma Merkezi’ni gezerken Xerox’un geliştirdiği teknolojileri içeren dünyanın ilk PC’lerinin raflarda durduğunu gördü, ve Apple’ı kurarak bu inovasyonları ticarileştirdi. Daha sonra yine başka fırsatları görerek multimedya ve iletişim işine girdi. Bugün Apple dünyanın en beğenilen şirketi.

Wang Chuanfu yalnızca 15 yıl önce Çin’de bir pil üreticisi olarak BYD’yi kurdu. 6 yıl içinde dünyanın en büyük cep telefonu pili üreticilerinden biri oldu. 2003 yılında başarısız bir devlet yatırımını alarak otomobil işine girdi. 2008 Aralık ayında da dünyanın ilk prizden şarj edilen elektrikli otomobilini çıkardı.

Haluk Okutur 2001 krizinde bankaların boşalttığı merkezi bölgelerde Simit Sarayı dükkanlarını açtı. 2TL’lik menüleriyle kriz zamanında en yoğun talep alan yiyecek zinciri oldu. Alphan Manas da İddaa ve Deniz Taksi gibi inovasyonların fikir babası ve uygulayıcısı. Şimdi o da bir elektrikli araba projesi üzerinde çalışıyor.

Bu insanların hepsinin ortak bir özelliği var. Onlar hem girişimci hem de inovasyoncu. Yani ino-şimciler. Gerçek anlamda iz bırakanlar ve ekonomik gelişmeye katkıda bulunanlar da bunlar. Bir zamanlar devlet memuru olmayan iş sahibi sayılmazmış. Şimdi de en azından iş hayatına yeni başlayanlar için, bir şirkette profesyonel olmayanlar sayılmıyor. Gençler de bu şartlanma ile yetiştiği için girişimcilik öncelikli ilgi alanları olmuyor.

Üniversite mezunlarının dikkate değer bir kısmının iş bulamadığı Türkiye’de girişimciliğin gündeme taşınması ve desteklenmesi önemli. Ancak gerçek değer taşıyan girişimciliğin inovasyoncu girişimcilik olduğu ve asıl desteklenmesi gerekenlerin de bu grup olduğu unutulmamalı.

Ali Özgenç
12.11.2010
Capital
 

 
  © 2012 Algoritma – Her Hakkı Saklıdır