Türkçe // English
 
   
 
“İş”in Geleceği
Mobil Hayat
Sosyal Medya ve Şirketler
Geleceğin Meslekleri
Bölgeler Nasıl Kalkınır?
Her Başarısızlık Bir Sıçrama Taşıdır.
2012’de Şirketleri Etkileyecek 10 Trend
Dünyada İnovasyonun Durumu
Türkiye’de İnovasyon Yükseliyor
Steve Jobs’un Ardından
İnovasyonlar nasıl tutundurulur?
Yaratıcılık yeterli mi?
İnovasyon Ekonomisinin Çalışanları
Neyin Fırtınası?
İnovasyon Geliyorum Der
Kamu İnovasyonun Neresinde?
Öncü Kullanıcı Metodu
Bir İnovasyon Makinası
İş Modeli İnovasyonu
Girişimcilik ve İnovasyon
Kalite ve İnovasyon
İnovasyon Gündemin Başında
Eski Fikir İnovasyonu
Bildiğimiz yönetim demode mi?
İnovasyonun 5N1K’sı
İnovasyon Değil, İnovasyon Yönetimi!
Değişim Yönetimi
Yeni İş Fikirleri
İnovasyon Ama Nasıl?
Birleştirici İnovasyonlar
İnsan Kaynaklarının Önemi Artacak
Gelecek İçin Rekabet
İnovasyonun Adında Kalmak
İnovasyoncu kimdir?
Fikir Yönetimi
İnovasyonun Sanal Ortamı
Maliyet İnovasyonu
İnovasyon Hangi Ortamlarda Gelişir?
Krizin Panzehiri İnovasyon
ArGe ve İnovasyon
İnovasyonla Ekonomik Zorlukları Aşmak
İnovasyon Paradoksu
Globalleşme ve İnovasyon
Bütün zamanların en büyük inovasyonu
İnovasyon Liderliği
İnovasyon Bağışıklık Sistemi
İnovasyon Müşteriden mi Başlar?
Değer İnovasyonu
Şirketiniz İnovasyon Kültürü’nün Neresinde?
Türkiye’de inovasyon var mı?
Yanan Platform Etkisi Yaratmak
İnovasyon kimin işidir?
İnovasyon neden önemli?
Bir İnovasyon Makinası

İnovasyonlar bir süre sonra günlük hayatın bir parçası oluyorlar ve kanıksanıyorlar. Bu nedenle şirketlerin bir kerelik inovasyon yapıp onun üzerinden geçinmesi değil, yeni adımlar atarak kendini aşması lazım. Aksi halde bunu başka şirketler yapıyor ve sizin önünüze geçiyorlar. Özellikle başarılı inovasyonlar bir zaman içinde mutlaka taklit ediliyor ve standarda dönüşüyor. Gerçek anlamda inovatif bir şirket olmak için bu tuzağa düşmemek ve inovasyon yönetimini bir yetenek olarak şirketin kültürüne yerleştirmek lazım.

Apple 2007 başında iPhone’u çıkardığında üzerinde dokunmatik geniş bir ekran,iki parmakla yakınlaştırma özelliği, çevirince görüntünün de dönmesini sağlayan akselerometre gibi yenilikler bulunuyordu. Diğerlerinin iPhone’u taklit etmesi iki yıl aldı. Bu arada Apple 2008’de iPhone 3G, 2009’da iPhone 3GS, ve 2010’da da iPhone4’ü çıkarttı. Yani hep bir adım önde olmaya devam etti.

Apple, artık emtialaşan dizüstü bilgisayar pazarında, pazarın alt tarafında bir inovasyon olarak çıkan netbook’ları pas geçti, ve Nisan 2010’da çıkardığı iPad ile yine kuralları kendisinin koyduğu ve standardı belirlediği tablet bilgisayar pazarını yarattı. iPad ilk seksen gün içinde üç milyon adet sattı. Şimdi rakipler tarafından tablet pazarına bir akın var, ancak Apple iPhone’da olduğu gibi burada da her yıl yeni bir ürün çıkaracak gibi görünüyor.
Apple’ın inovasyon yaklaşımı, sıçramalı inovasyonla radikal bir ürün çıkartma ve bunu her yıl kademeli inovasyonlarla yenilemenin de ötesine geçiyor. iPhone ve iPad için yazılmış ve hergün sayıları artan 300.000’in üzerinde uygulama var. Apple iş modelinde bu gibi uygulamalardan gelen gelirin %30’unu kendine ayırıyor. Aynı şekilde iPhone ile yapılan konuşmalar üzerinden de bir komisyon alan Apple daha önce de benzer bir iş modeli inovasyonu ile dünyanın ilk yasal müzik indirme platformu iTunes’u kurmuş idi.

Apple, iPad ve iPhone ürünlerine lokal ve global uygulamalar yazan dünyanın dört bir tarafından insanları onlara bir inovasyon platformu sağlayarak harekete geçiriyor ve hayatın her alanında işe yarayacak uygulamalar gelişiyor. Bu uygulamalar iş, finans, haberler, hava durumu, verimlilik, başvuru kaynakları, faydalı uygulamalar, navigasyon, sosyal paylaşım, sağlık, tıp, eğitim, e-kitaplar, spor, fotoğraf, müzik gibi kategorilerde yer alıyor ve aralarında her amaca uygun çözümler var. Bunlardan bazı örnekler şunlar:

Evernote/aNote/Mental Note gibi yazılı, sesli, fotoğrafla, elle not alma uygulamaları. Yeni fikirlerin insanın aklına her an her yerde gelebildiği düşünüldüğünde bunlar çok kullanışlı.

Google Goggles gibi Eklemlenmiş Gerçeklik (EG) uygulamaları. Bu uygulamalar bence mobil hayatın geleceğinde çok önemli yer tutacak. EG uygulamaları ile örneğin bir markette elinizdeki ürünün barkodunun fotoğrafını çekiyorsunuz. Uygulama ürün bilgilerini ve o ürünü nereden kaça alabileceğinizi karşınıza çıkarıyor.

Find My iPhone. Telefonunuzu kaybettiğinizde yerini harita üzerinde bulmanızı, telefona mesaj göndermenizi, isterseniz kilitleyebilmenizi veya içindekileri silebilmenizi sağlayan uygulama.

Around Me. O anda olduğunuz yerin civarındaki hastane, restoran, otopark, benzin istasyonu, sinema, otel, market, eczane gibi yerleri gösteren ve sizi bunlara yönlendiren uygulama.

Kartvizit Okuyucu. Aldığınız kartvizitin fotoğrafını çekip onu adres defterinize kaydedebilmenizi sağlayan uygulama.

Instapaper/Read It Later gibi rastladığınız ve ilginizi çeken web sitelerini daha sonra okuyabilmenizi sağlayan uygulama.

Viber. Dünyanın her yerindeki bu programı yükleyen iPhone kullanıcılarıyla bedava konuşabilmenizi sağlayan uygulama.

QuickOffice Connect gibi word, excel, powerpoint dosyalarınızı her yerden okuyabilmenizi, değiştirebilmenizi sağlayan uygulamalar.
Tabii ki çok sayıda Türkiye’de lokal kullanım için veya dünya için yazılmış Türk uygulaması da var.

Panik Yok. Aksigorta’nın aracınızla kaza yaptığınızda size kaza formunu telefonunuzdan doldurtan, kazanın fotoğrafını çektirten, formu gönderten ve sizi ilgili temsilci ile temas ettirten uygulaması.

Kolayca erişebildiğiniz bu geniş uygulama paletiyle elinizdeki cihazı tamamen kendi işinize, yaşantınıza, ilgi alanlarınıza göre özelleştirebiliyorsunuz. Bu uygulamaların bir kısmı Android gibi diğer işletim sistemi platformları için de mevcut.

Apple bir yandan ürün inovasyonları, hizmet inovasyonları, ve iş modeli inovasyonları gerçekleştirirken ve her yıl yenilerini çıkararak kendi ürünlerini geçersiz kılarken, bir yandan da inovatif bir ekosistemin oluşmasına katkıda bulunarak bir inovasyon makinası olarak adlandırılmayı hakediyor.

Ali Özgenç
14.01.2011
Capital
 

 
  © 2012 Algoritma – Her Hakkı Saklıdır