Türkçe // English
 
   
 
“İş”in Geleceği
Mobil Hayat
Sosyal Medya ve Şirketler
Geleceğin Meslekleri
Bölgeler Nasıl Kalkınır?
Her Başarısızlık Bir Sıçrama Taşıdır.
2012’de Şirketleri Etkileyecek 10 Trend
Dünyada İnovasyonun Durumu
Türkiye’de İnovasyon Yükseliyor
Steve Jobs’un Ardından
İnovasyonlar nasıl tutundurulur?
Yaratıcılık yeterli mi?
İnovasyon Ekonomisinin Çalışanları
Neyin Fırtınası?
İnovasyon Geliyorum Der
Kamu İnovasyonun Neresinde?
Öncü Kullanıcı Metodu
Bir İnovasyon Makinası
İş Modeli İnovasyonu
Girişimcilik ve İnovasyon
Kalite ve İnovasyon
İnovasyon Gündemin Başında
Eski Fikir İnovasyonu
Bildiğimiz yönetim demode mi?
İnovasyonun 5N1K’sı
İnovasyon Değil, İnovasyon Yönetimi!
Değişim Yönetimi
Yeni İş Fikirleri
İnovasyon Ama Nasıl?
Birleştirici İnovasyonlar
İnsan Kaynaklarının Önemi Artacak
Gelecek İçin Rekabet
İnovasyonun Adında Kalmak
İnovasyoncu kimdir?
Fikir Yönetimi
İnovasyonun Sanal Ortamı
Maliyet İnovasyonu
İnovasyon Hangi Ortamlarda Gelişir?
Krizin Panzehiri İnovasyon
ArGe ve İnovasyon
İnovasyonla Ekonomik Zorlukları Aşmak
İnovasyon Paradoksu
Globalleşme ve İnovasyon
Bütün zamanların en büyük inovasyonu
İnovasyon Liderliği
İnovasyon Bağışıklık Sistemi
İnovasyon Müşteriden mi Başlar?
Değer İnovasyonu
Şirketiniz İnovasyon Kültürü’nün Neresinde?
Türkiye’de inovasyon var mı?
Yanan Platform Etkisi Yaratmak
İnovasyon kimin işidir?
İnovasyon neden önemli?
2012’de Şirketleri Etkileyecek 10 Trend

Doğru içgörüleri oluşturan şirketler inovasyonda başarılı oluyorlar. Diğerleri ise gelişmeleri yandan izleyip ne olup bittiğini anlamaya çalışıyorlar. Doğru içgörüleri doğru zamanda oluşturabilmek için eğilimleri yakından izlemek gerekiyor. 2012’de şirketleri etkileyecek ve inovasyon fırsatları yaratacak bazı trendler arasında bir ufuk turuna çıkalım:

Yeni Normal’le Yaşamak
Tüketiciler artık fırtınalı havada yaşamaya alışmaları gerektiğini anladı. Küresel ısınma etkisi ile nasıl mevsimler içiçe girdiyse, ekonomik hayatta da tüketiciler inişli çıkışlı bir iklim içerisinde hayatlarına devam ediyorlar. Artık şemsiyesini sürekli yanında taşıyan bu tedbirli tüketici profili, şirketlere çok daha basit, daha az özellikli, daha küçük boyutta, ulaşılabilir, ekonomik ürünler ve hizmetler geliştirmek için önemli fırsatlar sunuyor.

Fırsat Avcılığı
Hali vakti yerinde olan ve olmayan birçok tüketici artık fırsat avcısı oldu. Şirketlerin, işyerlerinin atıl kapasitelerini derleyip tüketiciye sunan internet bazlı hizmetler ciddi ilgi görmeye başladı. 2012 de gerek klasik yöntemler, gerekse de internet ve mobil teknolojiler yoluyla tüketicilere farklı fırsatlar sunabilen şirketler için iyi bir yıl olacak.

İnoşimcilik
Capital’e daha önce yazdığım bir yazımda inovasyoncu girişimcileri “inoşimciler” olarak adlandırmıştım. Klasik anlamda bir işe girip çalışmayı birçok genç giderek sorgulamaya başladı. Yeni yılda, teknoloji yardımıyla yeni iş kurma eşiğinin de düşmesiyle, yetenekli, ve zeki insanların inovatif fikirleri kendi işlerini kurmada kullandıklarını daha fazla göreceğiz. Bugünlerde girişimcilerin kendi işlerini kurmaları için yatırım desteği sağlayan Keiretsu Forum gibi melek yatırımcı şirketlerinin kurulması da bu trendi hızlandıracak.

Daha Azla Daha Fazla
Tüketicilerin ürünlerinin daha azını kullanarak işlerini görmelerine yardımcı olan şirketler daha çok müşteri çekecek ve daha başarılı olacak.

Küçük Tatminler
Günlük hayatın stresinden sıkılan, kemer sıkmaktan yorulan, sağlıklı yaşam ve diet üzerine günlük bombardımandan bıkan tüketiciler düşük maliyetli “lüksler” ile kendilerini ödüllendirme yollarını arayacaklar. Yıllar önce fütürist pazarlamacı Faith Popcorn tarafından ortaya atılan bu trend 2012 yılında da önemli olacak ve küçük tatminler yaratan ürün ve hizmetler üreten şirketler bundan yararlanacaklar.

Ortaklaşa Tüketim
Ürünleri satınalmak yerine kiralamak yani faydayı satınalmak ön plana çıkacak. Kişiler kullanmadıkları ürünleri, internet üzerinden, istedikleri başka şeylerle değiş tokuş edecekler. Başka bir modelde de ellerindeki ürünlerin kullanmadıkları kapasitesini kiraya verecekler.

Mobil Sosyallik
2011 sosyal ağların yükseldiği bir yıl olmuştu. 2012 özellikle Twitter, LinkedIn, ve Facebook gibi ağların cep telefonları ve tabletlerde kullanımının patladığı bir yıl olacak. Bu ağlardan bazıları başlangıçta sohbet için kullanılırken örneğin Twitter’ın iş için kullanımı son dönemde ciddi artış gösterdi.

Konum Bazlı Pazarlama
Kişilerin ilgi alanları, geçmişleri, faaliyetleri, çevreleri, bağlantıları, tercihleri, niyetleri gibi bilgileri dikkate alarak üstün müşteri deneyimleri yaratmayı amaçlayan bağlam-bilinçli hizmetler 2012’de yaygınlaşacak. Bu hizmetleri mümkün kılan önemli bir unsur da konum bilgisi. Kişiler bugün nerede olduğunu ve ne yaptığını paylaşmaya daha açık. Pazarlamacılar bu teknolojileri kullanan Foursquare gibi uygulamaları iyi değerlendirdiklerinde müşterileri için gerçek zamanlı değer yaratma fırsatını yakalayacaklar.

Eklemlenmiş Gerçeklik
Sanal dünya ile gerçek dünya arasındaki çizgi giderek bulanıklaşıyor. Yeni yılda akıllı telefonların artması, QR Kodları ve Eklemlenmiş Gerçeklik gibi teknolojilerinin yardımıyla, telefonunuzla işaret ederek veya fotoğrafını çekerek ürünler ve nesneler hakkında bilgi sağlayan “Gör ve Bil” tipi uygulamalar yaygınlaşacak.

Ekran Kültürü
Eskiden cep telefonu, bilgisayar, televizyon, fotoğraf makinesi gibi cihazlar farklı farklı formlarda iken, bu cihazların yakınsama eğilimi ile giderek içiçe girdiğini ve düz bir ekrana dönüştüğünü görüyoruz. 2012’de kişilerin düz ekranlarla etkileşimi artacak. Tamamen esnek bir yapıda olan bu ekranlar şirketlere, tüketicileri bilgilendirme, sürece katma, ve alışverişe yönlendirme konusunda birçok fırsat verecek.

Ali Özgenç
16.01.2012
Capital
 

 
  © 2012 Algoritma – Her Hakkı Saklıdır